Business: najvyšší čas nájsť si brigádu

1502

 

Najväčší záujem o letné brigády je na začiatku júla. Ľudia hľadajú najmä tie dlhodobejšie. Skoro každý záujemca by chcel pracovať od začiatku júla. Keď chcete disponovať komplexnejšou ponukou letných brigád, mali by ste vedieť, že dobrá brigáda sa nehľadá v lete  a ani na jar. Šikovnejší študenti si zabezpečia prácu na leto koncom predchádzajúcej brigádnickej sezóny priamo u bývalého zamestnávateľa. Vyhnú sa tak poplatkom za agentúru a starosti s vybavovaním práce a ubytovania na vlastnú päsť. Viac pracovných ponúk býva až v auguste a v septembri.

 

Brigáda v zahraničí

Rozhodovanie, ako ísť na brigádu, v prvom rade závisí od destinácie. Do Spojených štátov amerických sa dostanete iba cez agentúru. Na druhej strane do Európy sa môžete vybrať aj na vlastnú päsť. Výber závisí od predpokladov študenta a od ponuky prác v jednotlivých regiónoch. Ak sa študent rozhodne nájsť si brigádu cez overenú pracovnú agentúru, bude si musieť pripraviť životopis v sloven-skom a v cudzom jazyku, fotografiu, motivačný list, poistiť sa a vyžiadať si formulár o zdravotnom poistení pre krajiny únie – E111.  

Študent, ktorý ide brigádovať samostatne, by si mal predovšetkým pred odchodom  zistiť podmienky o mieste pobytu. Dôležité sú informácie o nákladoch na cestu, o ubytovaní a o zárobku. 

 

V súčasnej dobe je najväčší záujem Slovákov o prácu v Anglicku, v krajinách hovoriacich po nemecky a v USA. Momentálne majú študenti najväčší záujem o Európu, a to najmä o Veľkú Britániu a Írsko. Do USA  sa oproti minulým obdobiam chystá menší počet študentov z viacerých dôvodov. Jedným z nich je klesajúci trend záujmu o túto destináciu nielen pre pokles Doláru , ale aj pre náklady spojené s vycestovaním ako sú: výdavky za program cez sprostredkovateľskú agentúru, za letenky , peniaze na ubytovanie a stravovanie do prvej výplaty. Do Veľkej Británie ľudia odchádzajú dosť často na vlastnú päsť, keďže pracovné povolenie je možné vybaviť na mieste. Na agentúru sa väčšinou obracajú ľudia, ktorí za prácou do zahraničia cestujú po prvý raz. Do USA na program Work and Travel sa bez agentúry vycestovať nedá – môžete si však vybrať, či si chcete prácu hľadať sami, alebo si ju necháte zabezpečiť. 

 

USA alebo EU

Cena programov do USA sa pohybuje od 23- až do 60-tisíc korún vrátane letenky. Iba poplatky agentúry a sponzorskej organizácie spolu s poistením, vízami a minimálnym povinným vreckovým vyjdú študenta na vyše 45-tisíc korún. K tomu treba ešte pripočítať cenu spiatočnej letenky, ktorá stojí okolo 20-tisíc korún. Na druhej strane na brigádu vo Veľkej Británii alebo v Írsku prostredníctvom agentúry, vám postačí okolo 25-tisíc korún.                               

Ďalšie rozdiely medzi USA a EU sú v kultúre, ktorá nám je bližšia a podobnejšia. Ako druhú výhodu by som poukázal na vzdialenosť a nižšie náklady na dopravu a samozrejme výhodnejší kurz Eura. Výhodou Ameriky je, že sa tam dajú jednoduchšie nájsť dve aj tri roboty a pracovať 60 až 80 hodín týždenne. „Keď má študent priemerne osem dolárov na hodinu, tak za dva mesiace zarobí štyri- až päťtisíc dolárov. 

Vo Veľkej Británii alebo v Írsku nie sú takzvané second džoby úplne bežné a pracuje sa zväčša iba 40 hodín týždenne. Ak máte mzdu približne päť libier na hodinu, tak za dva mesiace  zarobíte zhruba 1 600 libier, približne okolo 90-tisíc korún. Brigádnik musí , ale kalkulovať s 20-percentnou daňou a odvodmi. To znamená, že za mesiac môže zarobiť cca 35-tisíc korún netto. Od toho si odráta ubytovanie zhruba 50 až 70 libier a jedlo za 40 libier na týždeň. 

 

Výpočet dane po novom

Nový systém platí od začiatku nového daňového roku, teda od 6. apríla 2008. Nezdaniteľná časť bola ponechaná a aj naďalej sa vo vzťahu s infláciou každoročne zvyšuje /pre daňový rok 2008/2009 5 435 libier/. Nastali však dve zásadné zmeny: 10%-ná starting rate bola zrušená a basic rate sa znížila z 22 na 20%. Higher rate ostala na úrovni 40%, ale hranica sa posunula oproti daňovému roku 07/08 o 1 400 libier na úroveň 36 000 libier. Ak v tomto daňovom roku zarobíte menej ako je nezdaniteľná časť, daň bude nulová. 

Osobám s nižším príjmom zoberie nový systém z vrecka viac peňazí a to vďaka zrušenej 10%nej sadzbe. Osoby s vyšším príjmom  budú profitovať zo zníženia základnej sadzby z 22 na 20%.

 

Brigády na Slovensku 

Pracovné agentúry ponúkajú množstvo pracovných príležitostí v jednotlivých regiónoch Slovenska. Najsilnejšia ponuka práce už logicky pripadá pre silné zastúpenie priemyslu na západné Slovensko. Pracovné ponuky je jednoduché nájsť na pracovných portáloch, ktoré uverejňujú druh pracovnej činnosti a odmenu za prácu. Dlhodobejšie brigády ponúkajú obchodné domy a supermarkety , ale aj automobilový priemysel. V Bratislave sa mzdy brigádnikov pohybujú priemerne od 55 do 70 korún za hodinu, na stavbe sa dá zarobiť aj 100 korún za hodinu.

RecruitMen s.r.o.