Bývalý šéf polície OSN: Kouchner musel vedieť o detailoch zločinu v Kosove

448

Pre srbský spravodajský server RTS to dnes povedal jeden z bývalých šéfov polície UNMIK, Kanaďan Stu Kellock.
Úradujúci kosovský premiér Hashim Thaci bol však podľa neho medzi „nedotknuteľnými“, pretože si ho USA vybrali za lídra, bolo mu teda všetko dovolené, citoval server Kellocka.
Thaci a jeho spolupracovníci kontrolovali podľa Kellocka celé Kosovo vrátane hraníc a polície. „Neviem potvrdiť, že Kouchner vedel o obchode s ľudskými orgánmi, ale absolútne nemal šancu nemať informácie o organizovanom zločine v Kosove. Policajný komisár ho pravidelne informoval,“ podotkol Kellock.
Kanaďan bol šéfom oddelenia polície UNMIK pre ťažké zločiny v rokoch 2000-2001. Ako dodal, po príchode predstaviteľov OSN a jednotiek NATO, do Kosova ako „ďalšia prišla mafia“.
„Bol som si plne vedomý, kto je pán Thaci a aký veľký je jeho vplyv. V kruhoch, v ktorých som pôsobil, bola akákoľvek kritická diskusia o ňom a ich spolupracovníkoch okamžite zamietnutá. V tom čase som bol svedkom stvorenia štátnika. Bolo mi jasné, až krištáľovo jasné, že práve on bol ten vyvolený a nikdy nebude spájaný s akýmikoľvek kriminálnymi aktivitami. Napriek tomu, že mal vplyv na obchod s drogami, bielym mäsom, zbraňami a pašovanie rôzneho tovaru,“ upozornil Kellock.
„Všetko sa dialo bez ohľadu na to, že každý žil v strachu pred ním a jeho kumpánmi. OSN a NATO pokračovali v jeho rozmaznávaní. On bol súčasťou východiskovej stratégie a nemyslím si, že existuje niekto, kto verí, že to nie je pravda,“ dodal.
Podľa neho niet pochýb, že politickú ochranu niekdajším veliteľom Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) poskytovali velitelia UNMIK.
„Domnievam sa, že je čestné povedať, že Jock Covey mal prsty v každom dôležitejšom rozhodnutí. On bol námestníkom osobitného vyslanca generálneho tajomníka OSN, pána Kouchnera, ktorý išiel výlučne za vlastnými záujmami a postavil základy niečoho, čo sa neskôr stalo nevyhnutným politickým východiskom,“ uviedol Kellock.
Táto skutočnosť sa podľa neho odrážala vo všetkých sférach spoločnosti. „Transformácia UCK na Obranné sily Kosova bola len kozmetická… UCK a Obranné sily Kosova kontrolovali hraničné priechody. Afganský heroín, benzín, ženy, zbrane a akýkoľvek iný tovar prechádzali bez prekážok, pretože vozidlá boli špeciálne označené,“ spresnil.
„Nemám ani štipku pochybnosti, že za tým stál Thaci a jeho spoločníci. Koniec koncov, toto bola odmena víťazom. Aj keď sa to medzinárodným organizáciám možno nepáčilo, bol s americkou pomocou de facto prezidentom a neexistovalo nič, čo by mohlo túto skutočnosť zmeniť,“ dodal Kellock.
Ako povedal, označenia na vozidlách sa menili, ale vždy o nich vedeli colníci, vodiči i ozbrojení ľudia, ktoré takéto transporty sprevádzali.
„Za násilie a vyhrážky boli predovšetkým zodpovední Thaciho stúpenci… Vraždy a únosy boli každodenným javom a v kombinácii s prijatou tradíciou pomsty bola situácia nestabilná a neistá,“ povedal Kellock.
„Chýry o obchode s ľudskými orgánmi kolovali už za mojich čias, ale neboli potvrdené. Boli správy aj o nemocnici v Prištine a kriminálnych aktivitách, ktoré sa tam odvíjajú, ale v tom čase bolo toľko veľa ďalších, horúcich priorít. Mal som príliš málo ľudí na to, aby som mohol vyšetrovať chýry,“ dodal.
V prostredí prištinskej nemocnice kolovali ohromné množstvá peňazí a nikto nemal vysvetlenie o ich pôvode. „V jednom prípade dokonca došlo k prestrelke, keď zahynul jeden z členov ochranky a z nemocnice ukradli milión nemeckých mariek. Absolútne nikto nám nemohol vysvetliť, ako a prečo sa v nemocnici ocitol milión mariek v hotovosti,“ dodal Kellock.