Cameronov diplomatický prúser. Kamera nahrala, ako ohovára iné štáty

1247

     Výslovne pritom zmienil Nigériu a Afganistan. Netušil, že všetko zachytili mikrofón a kamera novinárov.

    „Do Británie prichádzajú niektorí predstavitelia úžasne skorumpovaných krajín … Nigérie a Afganistan, možno dve najviac skorumpované krajiny sveta,“ povedal Cameron, keď ho zaberala kamera televízie ITV v Buckinghamskom paláci. Tá ale nezachytila ​​len obraz, ale aj zvuk, s čím britský premiér zrejme nepočítal.

    Predseda dolnej komory britského parlamentu John Bercow sa tiež pripojil s posmešnou poznámkou: „Dá sa predpokladať, že prichádzajú na vlastné náklady?“ Cameron ho obratom upokojil, že áno: „Pretože to je protikorupčný summit.“

    Konverzácia s kráľovnou Alžbetou II. sa zúčastnil aj canterburský  arcibiskup Justin Welby, ktorý namietol, že „práve tento konkrétny prezident skorumpovaný nie je“. BBC odhaduje, že jeho slová mierila na adresu nigérijského prezidenta Muhammadua Buhariho. Britský premiér dal vraj nakoniec v priebehu debaty arcibiskupovi za pravdu, že nigérijský prezident sám nie je skorumpovaný a skutočne sa snaží proti nešváru bojovať.

    Spolupracovník BBC zaoberajúci sa diplomaciou označil Cameronové slová za diplomatický prúser, pretože ich predniesol len niekoľko hodín pred príchodom predstaviteľov spomínaných krajín. Nedá sa však povedať, že by bol Cameron vo svojom súdu úplne mimo. Afganistan je podľa rebríčka vnímania korupcie, ktorý zostavuje Transparency International, na 166. mieste zo 167 štátov, Nigéria sa umiestnila 136. pozíciu.

    Protikorupčná summit v Londýne sa bude zaoberať predovšetkým otázkou ďalšej existencie daňových rajov, a to v čase, keď ešte zďaleka neutíchla kauza Panama Papers. Tá znovu pripomenula, ako najmä bohatí ľudia a firmy ukrývajú peniaze v krajinách, kde neplatia vysoké dane, a vyhýbajú sa tak vyšším daňovým poplatkom vo svojich krajinách.