Česi chceli milióny za únos v Libanone, súd žalobu zmietol zo stola

1283

Štát nemusí platiť odškodné 1.600.000 eur štvorici Čechov, ktorých v roku 2015 uniesla skupina ozbrojených mužov v Libanone. Právoplatne o tom v utorok rozhodol odvolací pražský mestský súd. Neuznal tak žalobu, v ktorej muži tvrdili, že české inštitúcie pochybili a mohli únosu zabrániť. Podľa predsedníčky senátu Jany Knotková za spôsobenú ujmu mohli únoscovia. Žalobcovia s rozhodnutím nesúhlasia a zvážia dovolanie na Najvyšší súd.

„Určujúcou zásadnou príčinou ujmy – toho, že boli žalobcovia od 18. júla 2015 do 1. februára 2016 unesení – bolo kriminálne rokovania únoscov,“ vyhlásila sudkyňa. Potvrdila tak prvostupňový rozsudok a zamietla odvolanie unesených Čechov. Rovnako ako obvodný súd sa priklonila k názoru, že sa nepreukázalo, že by za únos štvorica mohol štát.

 V zajatí  199 dní 

Súdy tiež uviedli, že spravodajské služby síce patria do výkonnej moci, ale „nevykonávajú štátnu správu vo vlastnom slova zmysle“. Nespadajú preto pod zákon, na základe ktorého je možné od nich žiadať za nesprávny úradný postup odškodnenia.

Vyzeralo to na neuveriteľný prípad! „Osem rokov nezvestný“ chlapec utiekol únoscom a prihlásil sa na políciu

Žalobu na súd podali štyria z piatich unesených Čechov – advokát Jan Švarc, prekladateľ Adam Homs a novinári Miroslav Dobeš a Pavol Kofroň, ktorí v Libanone zmizli v roku 2015. V zajatí boli 199 dní.

Muži tvrdili, že civilné rozviedka mala informáciu, že sa plánuje odveta za zatknutie libanonského agenta Alího Fajáda, o ktorého vydanie požiadali Česko Spojené štáty. Švarc zastupoval Fajáda v konaní pred českými súdmi. V deň ich návratu do vlasti bol z českej väzby Fajád prepustený. Vtedajší minister obrany Martin Stropnický (ANO) krátko potom médiám potvrdil, že podmienkou prepustenie piatich unesených bolo to, aby Česko Fajáda nevydalo do USA.

Podnikateľku našli s odrezanou hlavou! Manžel NEZAPLATIL VÝKUPNÉ, napísali k telu únoscovia

V žalobe unesení napádajú rozhodnutie, ktoré v ich veci urobili ministerstvá financií, vnútra, spravodlivosti a zahraničia alebo orgány im podriadené. Švarc dnes na súde zopakoval, že sa do akcie zapojili tajnej služby, ktoré k tomu museli mať súhlas vlády. „K únosu by nedošlo, keby sme v Libanone neboli. A neboli by sme tam, keby nebolo rokovania spravodajských služieb,“ uviedol právnik.

Švarc po skončení pojednávania novinárom povedal, že zamietnutie žaloby aj odvolanie očakával. Podľa neho bude musieť rozhodnúť Najvyšší, prípadne Ústavný súd. U odvolacieho senátu žiadal, aby vec vrátil na nové prejednanie. „Myslím si, že by bolo potrebné dať nám šancu svoje tvrdenia preukázať,“ uviedol. Žalobou podľa neho chceli muži docieliť aj toho, aby sa zo svedeckých výpovedí dozvedeli, čo sa naozaj stalo.

Únos Slovenky v Tanzánii! Štyria muži ju vtiahli do auta

Únos Čechov preverovala tiež polícia, ktorá prípad odložila. Práca Vojenského spravodajstva v súvislosti s týmto prípadom sa stala terčom kritiky mnohých politikov aj bezpečnostných expertov. Ministerstvo kvôli tomu urobilo analýzu prípadu, podľa ktorej spravodajcovia zásadne nechybovali.