České kluby dávajú hokejistom viac než si môžu dovoliť

1048

Ako je to možné?

Aj mierne nadpriemerní hráči berú státisíce českých korún mesačne, hoci tomu príjmy klubov nezodpovedajú. Pre ilustráciu: napríklad za dvojmetrovú reklamu na mantineli inkasujete v extralige 100 až 200 tisíc korún ročne, čo zodpovedá mesačnému platu jedného hráča. O moc viac nezískate ani za propagáciu na ľade, kde sa ceny pohybujú od dvoch stoviek tisíc do milióna ročne.

Nemusíte byť matematik, aby ste si spočítali, že len z peňazí od sponzorov hokej v Česku robiť nejde. Veď najlepší hokejisti berú až 700 tisíc korún (29 tisíc EUR) mesačne, a to sa klub musí postarať aj o výstroj a výstroj, čo nie je zanedbateľná suma.“Nie som ten, ktorý by peniaze hráčom neprial. Moc dobre viem, že sa chalani musia zabezpečiť, pretože nič iné nevedia, ale jednoznačne súhlasím s tým, že niektorí hráči preplatení sú, “ hovorí reprezentačný kouč Vladimír Růžička.

Tým slovám viac menej pritakáva viac ako polovica tímov extraligy, tak kde je problém? „V lige sa vždy nájdu dva tri tímy, ktoré sú hore a ponúknu hráčom viac. Preto sa platy nedarí držať nízko,“ tvrdí pardubický manažér Ondřej Šebek.

A jeho karlovarský kolega Miroslav Vaněk dodáva: „Mzdy hráčov tvoria 50 až 70 percent rozpočtov a kluby sú pod obrovským tlakom dosiahnutých výsledkov. Preto im nezostáva než hokejistu preplácať.“ Lenže tým vzniká špirála, ktorá logicky vedie až k vážnym finančným problémom.

Nedávno sa o tom presvedčili v Pardubiciach, kde klub zachránila až štedrá pomoc zastupiteľov mesta, ktorá pokryla mnoho miliónovú stratu. Ostatne nebyť miest, rad tímov by vôbec nemohla existovať. Svoje o tom vedia fanúšikovia Českých Budějovíc, odkiaľ sa liga vlani v lete sťahovala do Hradca Králové práve kvôli odlišnému prístupu oboch radníc.

Bez dotácií by ťažko fungovali v Zlíne, Brne, Kladne a v ďalších tímoch. A tam, kde nie sú, majú situáciu sťaženú.

Menšie či väčšie problémy má v extralige takmer každý klub. Výnimkou je snáď len Třinec, ktorý sa môže spoľahnúť na podporu bohatých železiarní, a Sparta, za ktorou stojí silný holding, vlastniaca aj Lev Praha.

Kluby uvažujú o platových stropoch či zúženie ligy

Hoci sa rad klubov snaží hokejistom zmluvy znižovať, zatiaľ to výraznejší výsledok neprinieslo. Platy hráčov stále zostávajú nad ekonomickou realitou. Aj preto sa opakovane hovorí o opatreniach, ktoré by tomu mala zamedziť.

Jedným z nich je platový strop. „Riešením by určite mohol byť, ale zásadný problém je kontrola jeho dodržiavania. Zatiaľ nie je možné vytvoriť mechanizmus, ktorý by zabránil, obchádzanie platových limitov,“ hovorí liberecký manažér Ctibor Jech.

Podobné obavy majú aj ďalšie kluby, preto sa objavujú iné nápady. Karlovy Vary by napríklad radi uzavreli extraligu. „Podobne ako v Nemecku alebo ruskej KHL, minimálne na trojročné obdobie, aby sa kluby boli schopné finančne reštartovať a umoriť dlhy,“ želá si manažér Vaněk.

Petr Bříza zo Sparty zase navrhuje zúženie extraligy, čo vyzerá ako rozumný nápad. „Okrem iného by vznikla väčšia konkurencia hráčov na trhu, ktorá by priniesla zlacnenie nákladov pre kluby na platy. Diskutovať sa dá aj o ďalších možnostiach, napríklad o nastavenie miezd iba na obdobie deviatich mesiacov.“

Všetko to sú však zatiaľ len reči a priania a ďalej platí, že hráči dostávajú len to, čo im ponúknu kluby, ktoré nie sú schopné sa dohodnúť. A tak sa môže stať, že z extraligy čoskoro zmizne ďalšie kluby. Nie dobre je na tom Slavia, o silného sponzora prišli v Brne, neistota ohľadom generálneho partnera panuje vo Vítkoviciach.

Kto dostáva najviac dotácií v Čechách:

Kladno (celkom 26,5 milióna)
Pardubice (celkom 26, časť vracia na nájme haly)
Zlín (celkom 22 miliónov)
Chomutov (17 mil na mládež)
Kométa (15 miliónov)
Hradec (13,7 milióna)
Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže a polície preverujú finančnú podporu v Pardubiciach. Ak odhalí chyby, zmení sa financovania celého slovenského hokeja.