Slovenskí kriminalisti zabavili mobil zakladateľke Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku Pavle Holcovej, ktorá bola spolupracovníčkou a blízkou priateľkou zavraždeného novinára Jána Kuciaka († 27). Holcová odmietla povedať policajtom prístupové heslá k telefónu, ktorý obsahuje dáta spojené s jej prácou. „Novinári si musia chrániť svoje zdroje, mám tam aj veci, ktoré s Jánom nesúvisia,“ vyhlásila.
Holcovú v utorok vypočúvali vyšetrovatelia zo slovenskej Národnej kriminálnej agentúry. „Bol to osemhodinový vyčerpávajúce výsluch, pri ktorom mi zabavili aj telefón. Tvrdia, že moja elektronická komunikácia s Jánom im môže pomôcť nájsť jeho vraha … ale toto ich vysvetlenie bolo dosť nejasné,“ opísala Holcová novinárom z denníka SME.
Holcová sa tlaku polície čuduje
Príkaz o zabavenie telefónu vydal úrad špeciálnej prokuratúry. Holcová spolupracovala s Kuciakom na jeho poslednom článku o pôsobení talianskej mafie na slovenský. „Ich konanie je prekvapujúce, zo zákona majú novinári povinnosť chrániť zdroje svojich informácií,“ vyhlásila Holcová. Mobil odovzdala, ale odmietla policajtom oznámiť svoje heslá, ktoré chránia uložené dáta. Policajní experti sa budú snažiť zabezpečenia prelomiť.
Holcová uviedla, že telefón je plný citlivých informácií, spolupracuje na viacerých medzinárodných káuzách, či už sa jedná o analýzu panamských dokumentov o daňových únikoch a prania špinavých peňazí alebo pašovanie zbraní cez Slovensko. Polícia podľa Holcovej mohla zvoliť reálnejšie riešenia a vyžiadať si od nej konkrétnú komunikáciu s Kuciakom.
Ochrana zdrojov je kľúčová
Európsky súd pre ľudské práva v roku 1996 jasne stanovil, že ochrana novinárskych zdrojov je kľúčová. „Bez ochrany by zdroja nemuseli mať záujem so žurnalistami spolupracovať,“ stojí v súdnom rozhodnutí. Európsky súd sa zatiaľ nezaoberal prípadom, kedy boli novinárovi zabavené dáta v súvislosti s vyšetrovaním vraždy, riešili ale obdobné situácie.
Taliansky novinár Papaleo hovorí, že Kuciaka so snúbenicou zabili hlúpi Česi alebo Slováci
V roku 2013 lotyšská žurnalistka Ilza Náglová informovala o úniku osobných údajov z tamojšej finančnej správy. Rovnakou vecou sa zaoberala aj polícia, pri domovej prehliadke u Náglovej vyšetrovatelia zaistili jej pevný disk s dátami o prípade. Európsky súd po preskúmaní kauzy rozhodol, že policajti porušili práva Náglovej a vec mohli vyriešiť aj bez informácií z jej disku.