Čech Radovan Krejčíř väznený v Juhoafrickej republike za únos a pokus o vraždu vzniesol v prísažnom vyhlásení pre miestnu inšpekciu policajných zborov (IPID) obvinenia voči vysokým policajným činiteľom a vplyvnému politikovi vládnucej strany Africký národný kongres (ANC). Tvrdí, že sa dopustili mučenia a že vykonštruovali stíhanie Krejčířa a ďalších dvoch mužov odsúdených za únos a mučenie Bhekiho Lukheleho.
O obvineniach dnes informoval juhoafrický server News24, ktorý dostal dokument k nahliadnutiu. Krejčířove výroky IPID preveruje. Nie je to zďaleka prvýkrát, kedy si Krejčíř sťažuje. Naposledy mu vadili údajne nepohodlné matraca a tiež málo miesta v cele.
35 rokov odňatia slobody
Únos Lukheleho, ktorého brat a drogový dealer Doctor údajne zmizol s 25 kilogramami pervitínu, je jediným prípadom týkajúcim sa Krejčířa, ktorý v JAR dospel k verdiktu. Radovan Krejčíř bol v roku 2015 za pokus o vraždu a únos odsúdený spoločne s Desaiem Luphondem a Jánom Lefu Mofokengem. Krejčíř dostal trest 35 rokov odňatia slobody.
Český mafián Krejčíř a paralympik Pistorius spolu cvičia vo väzení.
Krejčířovo vyhlásenie prišlo podľa News24 v rámci vyšetrovania IPID vyvolaného sťažnosťami Luphonda a Mofokenga predloženými vo februári. Niektoré obvinenia ohľadom mučenia vzniesol Krejčíř už počas súdneho konania v Lukheleho prípade, jeho terajší výpoveď však obsahuje nové tvrdenia o počínaní policajtov, ktorí ho zatýkali, a tiež do prípadu zapája vysoko postaveného politika ANC. IPID jednotlivých aktérov nemenoval, pretože obvinenia zatiaľ nie sú overená.
Krejčíř plánoval útek z väzenia, razia v cele objavila pištoli aj mobily
Krejčíř vyšetrovateľom povedal, že jeho problémy pramenili z dohody, ktorú uzavrel so spomenutým politikom a jeho príbuzným v snahe získať v JAR status azylanta, ktorý by ho ochránil pred vydaním do Česka. V roku 2011 za to vraj zaplatil 2,5 milióna randov (164tisíc Eur), teda polovicu dohodnutej sumy, druhá strana ale podľa Krejčířa nedodržala sľub. Čech tvrdí, že skupina vtedajších vysoko postavených policajtov proti nemu spustila vyšetrovanie, keď začal požadovať vrátenie peňazí.
Úrady Krejčířovo tvrdenie preverujú
Podľa News24 urobil Krejčíř prísažné vyhlásenie minulý mesiac a IPID teraz jednotlivé tvrdenia preveruje. Zdroje z policajnej inšpekcie údajne potvrdili, že k obvineniam je pristupované obozretne, avšak doterajšie vyšetrovanie naznačuje, že výpovede Krejčířa, Luphonda a Mofokenga sa navzájom podporujú. „Vyšetrovanie je v pokročilom štádiu, ale to je všetko, čo môžeme v tejto chvíli potvrdiť,“ uviedol hovorca IPID Moses Dlamini.
Mafiánsky bos Krejčíř odkázal českým vrahom a únoscom: prasknem vás!
Krejčíř, ktorý v JAR žije od apríla 2007, si na juhoafrické úrady sťažuje pravidelne. Naposledy si v júli sťažoval na nekvalitné matraci či málo priestoru v cele vo väznici Leeuwkop, ktorá vraj nezodpovedá medzinárodne uznávanému minime 5,5 metra štvorcových.
Útek z Českej republiky
Krejčíř utiekol z Českej republiky v roku 2005. Pražský vrchný súd tento rok v marci v jeho prípade za pokus o vytunelovanie štátneho podniku Čepro a za rad ďalších činov právoplatne potvrdil súhrnný trest 15 rokov väzenia. Od roku 2007 usiluje Česko o Krejčířovo vydanie. Tento rok v marci juhoafrická justície rozhodla, že rodák z Českého Těšína môže byť do vlasti vydaný. Konečné slovo o prípadnej extradícii bude mať juhoafrický minister spravodlivosti Michael Masuth.