Herec Richard Dreyfuss (75) otvorene priznal, že výrazne nesúhlasí s novými pravidlami a kvótami pre rozmanitosť, ktoré zaviedla americká Akadémia filmových umení a vied pri cenách Oscar. Hrdina filmu Čeľuste si v jednom z aktuálnych rozhovorov povzdychol, že je mu zo súčasnej situácie v Hollywoode na zvracanie.
„Od roku 2024 budú musieť snímky spĺňať nové kvóty a pravidlá pre zaradenie do Oscarov v kategórii Film roka. To znamená, že budú musieť mať určité percento hercov alebo členov štábu z nedostatočne zastúpených rasových alebo etnických skupín,“ povedala moderátorka Margaret Hooverová v rozhovore v programe Firing Line.
„Ako umelcovi by mi nikto nemal hovoriť, že sa musím podriadiť najaktuálnejšej predstave o tom, čo je to morálka. Musíte nechať život byť životom, a to takým, aký je. Je mi ľúto, ale nemyslím si, že existuje nejaká menšina alebo väčšina, ktorej treba takto vyhovieť,“ zareagoval Richard Dreyfuss.
V priebehu rozhovoru sa okrem iného zastal aj hereckého kolegu Laurence Oliviera, ktorý v roku 1965 stvárnil postavu Othella s takzvanou „blackface“, teda tvárou prefarbenou na čierno, čo je ďalšia v súčasnosti veľmi diskutovaná vec. Prefarbovanie pleti je podľa mnohých zo strany belochov veľmi nevhodné a uráža nielen uvedených interpretov, ale aj celú afroamerickú kultúru.
„Olivier bol posledným bielym hercom, ktorý stvárnil Othella,“ povedal Dreyfuss a dodal, že podľa neho ho zahral úplne skvele.
Americká filmová akadémia zverejnila v roku 2020 nové pokyny, ktoré majú tvorcovia splniť, aby ich diela počnúc rokom 2024 získali nárok na Oscara za najlepší film roka. Hlavným cieľom stanovených kvót je rozmanitosť.
Normy podľa akademikov predstavujú ďalšiu fázu päťročného úsilia o podporu rozmanitosti pred kamerou aj za ňou. Pravidlá novo stanovujú presné percentá alebo počty hercov, produkčných a marketingových pracovníkov, stážistov i iných filmových profesií vrátane kameramanov či kostýmových návrhárov, ktoré musia byť obsadené príslušníkmi inej ako bielej rasy, ženami, ľuďmi so zdravotným postihnutím alebo s menšinovou sexuálnou orientáciou.
„Veríme, že dané štandardy začleňovania budú katalyzátorom dlhodobých zásadných zmien v našom priemysle,“ uviedli v spoločnom vyhlásení prezident akadémie David Rubin a generálny riaditeľ Dawn Hudson.
Hon na bosorky! Likvidácia starých filmov a seriálov vadí aj niektorým aktivistom
Pravidlá sa nebudú vzťahovať na filmy, ktoré sa uchádzajú o Oscarov na ceremoniáli v roku 2021, ale projekty, ktoré chcú mať šancu v nomináciách za štyri roky, musia spĺňať aspoň dva zo štyroch nových štandardov.
Akadémia tak reagovala na kritiku minulých ročníkov, kedy sa dočkala obvinenia z „príliš bielych Oscarov“, aj na súčasnú vlnu protestov proti rasizmu v Spojených štátoch. Pritom od roku 2015 sa počet žien a zástupcov inej ako bielej rasy v členskej základni akadémie zdvojnásobil.
Nový D´Artagnan bude tmavej pleti. Ľudia opäť debatujú o prehnanej korektnosti
Novú stratégiu americkej profesijnej organizácie podporila vzápätí aj filmová akadémia vo Veľkej Británii. „Máme veľmi podobné podmienky ohľadom cien za britský film a za britský debut už od roku 2016, každý rok ich kontrolujeme a rozširujeme,“ vyhlásil za britskú akadémiu Marc Samuelson.