Pod pojmom pirát si väčšina z nás asi predstaví drsného veľkého muža. Jeden z najlegendárnejších morských lupičov bol pritom ženského pohlavia a volal sa Ching Shih.
Ching Shih sa narodila v roku 1775 v čínskom Kuang-tungu. Neskôr presídlila do Kantone, kde sa živila ako prostitútka v nevestinci na vode. Loď bola roku 1801 ale prepadnutá pirátmi. Práve vtedy sa stretla s Cheng I., veliteľom pirátskych flotíl. Cheng pochádzal so slávneho pirátskeho rodu, ktorý sa remeslu venoval už od polovice 17. storočia, a bol vysoko rešpektovaný. Za jeho pôsobenia sa mu podarilo spojiť sa s ďalšími lúpežnými skupinami a vytvoriť silnú koalíciu. Ching sa za neho čoskoro vydala a stala sa jeho pravou rukou.V roku 1807 Cheng zomrel. Niektoré správy uvádzajú, že k smrti došlo vo Vietname, iný vinu prisudzujú vlne cunami. Tak ako tak bolo okolo 1800 lodí s viac ako 80 tisíc muži razom bez vládcu. Tento post mal pôvodne prevziať Chengov adoptívny syn Cheung Po Tsai. Obaja muži spolu údajne mali udržiavať aj sexuálny vzťah. Krátko po smrti Chenga sa mladý muž však zblížil s Ching, s ktorou mal neskôr syna. Žena sa medzitým šikovnými manévrami postupne dostávala k moci, až vedenie flotíl definitívne prevzala, a nahradila tak svojho bývalého manžela. Hoci pár žien sa medzi pirátmi vždy vyskytovalo, žena na vedúcej pozícií bolo naozaj unikát.Ching si s náročnou pozíciou však doviedla poradiť. Na lodi dokonca zaviedla nové zákony, ktorých nedodržanie mohlo znamenať pre hriešnika sťatie hlavy. Jedným zo smrteľných priestupkov bolo napríklad znásilnenie ženy. Alebo z oboch strán chcený sex medzi pirátom a zajatkyňou potom znamenal popravu pre mužov a hodenie do vody s delovú guľou na nohách pre ženu.
S Ching vo vedení zostávali piráti neporazený. Pirátsku činnosť ale zanedlho ukončila. V roku 1810 prijala ponuku amnestie od čínskej vlády, ktorej sa dostalo všetkým pirátom, a opustila morské vody. Jej ďalší osud už nie je príliš známy. Podľa všetkého si z koristi mala postaviť kasíno. Zomrela v roku 1844 vo veku 69 rokov. Až do dnešných rokov je ale obľúbenou popkultúrnou figúrkou. Naposledy si na ňu spomenuli napríklad tvorcovia Pirátov z Karibiku, keď do deja dosadili rovnomennú postavu.