Chorváti zvažujú nasadenie armády, Gréci požadujú povinné kvóty

571

    Chorvátsko zvažuje, že na hranice povolá armádu. Do Európy tento rok cez Stredozemné more dorazilo 132 tisíc ľudí, viac ako za prvú polovicu minulého roka.

    „Mnohí naši európski partneri nám pri rokovaniach v lete hovorili, že je potrebné dodržiavať dohody. Hovorím teda to isté. Dohody sa musia dodržiavať,“ vyhlásil Alexis Tsipras v rozhovore pre nemeckú televíziu ZDF. „Je neprijateľné, že niekto nechce zdieľať bremeno utečeneckéj krízy. Tú možno vyriešiť iba solidaritou,“ uviedol grécky premiér.

    Tsipras bude na pondelkovom summite Európskej únie a Turecka požadovať zavedenie systému, na základe ktorého by sa migranti z oboch brehov Egejského mora povinne rozdeľovali medzi jednotlivé členské štáty, a to na základe počtu ich obyvateľov a hospodárskej sily. Dobrovoľné prijímanie podľa neho nestačí.

    Grécky premiér tiež vyhlásil, že je proti „jednostranným konaniam“ v podobe obmedzenia migračného prúdu na hraniciach medzi Gréckom a Tureckom. Ak podľa neho Európa nebude schopná nájsť spoločné európske riešenie, ohrozí to spoločnú budúcnosť všetkých európskych krajín.

    Odmietol tiež tvrdenie, že Grécko nechráni hranice Európskej únie. „Nie je možné zabezpečiť hranicu uprostred mora. Keď sa utečenci za pomoci kompresných staníc blížia na nafukovacích lodiach k našim hraniciam, ktoré sú tiež európskymi hranicami, je tu len jedna povinnosť: zachrániť ľudí,“ povedal Tsipras.