Krajina si v minulom desaťročí vzala veľké pôžičky, aby dokončila diaľničnú sieť, ktorá by zahraničným turistom uľahčila cestu do letovísk na pobreží.
Dôsledkom je dlhové bremeno okolo štyroch miliárd eur. Prinajmenšom časť z neho by ale mohli nabudúce niesť daňoví poplatníci, či sa ho budúci rok nepodarí splatiť.
„Ak neprenajmeme diaľnicu, spustí sa štátna záruka na tieto pôžičky, čo znamená, že stúpne štátny dlh, a to nemôžeme dovoliť,“ povedal podľa agentúry Reuters chorvátsky minister dopravy Siniša Hajdaš Dončić.
Výberové konanie pre prípadných investorov sa podľa neho uskutoční v decembri. Až potom sa rozhodne, kto z nich bude môcť predložiť záväznú ponuku. Diaľnica by podľa predbežných plánov mohli byť prenajaté na 30 až 50 rokov.
Vláda má pritom v úmysle dostať jednorazovú platbu medzi 2,4 a 3,2 miliardami eur. Dve spoločnosti, ktoré teraz diaľnice prevádzkujú, musí podľa ministra budúci rok splatiť úvery za 6,6 miliardy kún.
Európska komisia už nového únijného člena upozorňovala kvôli rastúcemu štátnemu dlhu a výšku deficitu verejných financií. Štátny dlh Chorvátska sa blíži 60 percentám hrubého domáceho produktu krajiny. Rozpočtový deficit by mal v tomto roku predstavovať 3,5 percenta HDP.