Chyba misionára Johna Allena Chau stála život. Tvrdé slová vedca o smrti misionára na Sentinelu

1637

Vzrušená debata o udalostiach okolo smrti amerického misionára Johna Allena Chau († 27) vyprovokovala ku komentáru aj jedného z vedcov, ktorý sa s izolovaným kmeňom zo Severného Sentinelu stretol nespočetnekrát. Pre misionárov čin moc pochopenie nenašiel.

Stretnutie sa Sentinelovcami prežil. A nie raz. Vedec Triloknath Pandit (84) je indický antropológ, ktorý medzi rokmi 1960 až 1990 podnikol nespočetné množstvo výprav do oblasti Andamany a Nikobary v Indickom oceáne. Konkrétnejšie na Severný Sentinel. Jeho výskum sa totiž zameriaval práve na svojráznych a modernou civilizáciou nedotknutých Sentinelov. O stretnutiach s domorodcami ale nikdy príliš nehovoril. Až do teraz.

Vyprovokovala ho pochopiteľne údajná smrť amerického misionára a cestovateľov Johna Allena Chau († 27), ktorý sa s pomocou miestnych rybárov na ostrov nelegálne vydal. Kmeň ho potom prestrieľal šípmi. Antropológ Pandit stojí ale na strane izolovaného kmeňa.

„Kmeň je z veľkej časti veľmi mierumilovný,“ uviedol vedec pre BBC s tým, že ich povesť nie je príliš založená na pravde.

„Počas našich stretnutí nami síce pohŕdali, ale nikdy to nedošlo až do bodu, kedy by nás nejako ohrozili alebo by nás dokonca chceli zabiť. A keď boli rozrušení, okamžite sme začali cúvať,“ doplnil Pandit. Vražda Američana ho pochopiteľne zarmútila, z jeho smrti ale domorodcov neobviňuje.

O americkom misionárovi John Allen Chauovi, ktorého zabil domorodý kmeň, oznámila kresťanská skupina, ktorá ho tam vyslala: Na cestu bol pripravený

„Som veľmi smutný zo smrti toho mladého muža, ktorý vážil tak ďalekú cestu až z USA. Urobil ale chybu. Mal veľa možností, ako sa zachrániť. Ale zaváhal a zaplatil za to životom,“ vyjadril sa k udalostiam jeden z veľkých zástancov Sentinelov. Sám Pandit na ich území nikdy nevstúpil. Všetok kontakt prebiehal z lode v plytkých vodách okolo ostrova, kde často zástupcom kmeňa odovzdával rôzne užitočné dary. Američanov čin potom vedec odsudzuje aj z ďalšieho hľadiska.

  • Podľa jeho slov na ostrove žije medzi 60 až 100 jedincov kmeňa, ktorí nemajú absolútne žiadnu imunitu, ktorá by bojovala proti bežným ochoreniam. Potencionálny kontakt s mužom by tak mohol rozpútať epidémiu. Tá by potom celý kmeň najskôr vyhladila. Nie nadarmo indická vláda vyhlásila ostrov za chránenú oblasť so zákazom vstupu.

 Rodina stále  dúfa 

Aj cez mnoho faktov, ktoré naznačujú opak, rodina a priatelia misionára stále dúfajú v nemožné. „Myslím, že existuje pravdepodobnosť, že prežil. Nevylučujem to. Jeho matka je tiež kresťansky založená a povedala mi, že vo svojich modlitbách má pocit, že je John stále nažive,“ uviedol blízky priateľ misionára John Middleton Ramsey, ktorý sám kresťanskú vieru šíri. Pochybnosti o smrti syna nedávno vyjadrila aj rodina, ktorá na sociálnych sieťach označila jeho skon za nepotvrdený.

V súvislosti so smrťou indická polícia stále pátra po tele Johna Allena Chau. Obvinila aj sedem rybárov, ktorí sa od Američana nechali podplatiť a do blízkosti ostrova ho odviezli. Vyšetrovatelia dokonca uviedli, že budú z vraždy viniť nešpecifikovaný počet páchateľov z radov domorodého kmeňa Sentinelov.