Čína: Gašparovič sa stretol s viceprezidentom firmy Huawei a primátorom Šanghaja

499

Generálny konzul Pavol Sýkorčin predstavil hlave štátu činnosť konzulárneho pracoviska a poukázal na náročnosť procesných postupov pri vydávaní víz vzhľadom na členstvo SR v EÚ a v Schengenskom hraničnom pásme. Gašparovič vyjadril radosť nad tým, že aj prostredníctvom generálneho konzulátu má SR zastúpenie v tomto finančno-ekonomickom centre Číny.
Prezident v Šanghaji navštívil jednu z najväčších telekomunikačných spoločností na svete, firmu Huawei, ktorá patrí k najväčším čínskym investorom pôsobiacim na slovenskom trhu. Jej viceprezident Kchen Chu na pracovnom stretnutí slovenskému prezidentovi predstavil činnosť spoločnosti, ktorá poskytuje telekomunikačné riešenia pre 37 z 50 popredných svetových operátorov.
Podľa Gašparoviča nové riešenia pre telekomunikačné siete znižujú vzdialenosti vo svete a urýchľujú vedecko-technický pokrok. Prezident ocenil, že spoločnosť investuje nemalé zdroje do oblasti vedy a výskumu.
Gašparovič sa zaujímal, či sa firma chce vo vedeckovýskumnej spolupráci angažovať aj na Slovensku, napríklad so Slovenskou akadémiou vied. Kchen Chu potvrdil záujem o takúto spoluprácu s niektorými slovenskými univerzitami technického smeru, pričom pripomenul, že slovenská pobočka Huawei Technologies, pôsobiaca na našom trhu od roku 2006, má záujem aj o slovenských odborníkov do svojich medzinárodných filiálok.
„Som presvedčený, že vaše špičkové technológie nájdu uplatnenie aj vďaka geografickej polohe Slovenska, ktoré je centrom Európy a podľa mňa je najvýhodnejšou krajinou pre logistiku v Európe,“ prízvukoval Gašparovič.
Viceprezident Huawei prezidentovi predstavil aj program využívania alternatívnych energetických zdrojov, ako sú slnečná a veterná energia.
Huawei pôsobí na Slovensku už piaty rok. Od roku 2007 je absolútnou jednotkou v predaji dátových terminálov na Slovensku (dátové karty, USB modemy a smerovače bedrôtového vedenia) s viac ako 90-percentným trhovým podielom.
Gašparovič absolvoval aj stretnutie s primátorom mesta Chan Čengom. Ten v úvodnom príhovore zdôraznil význam čínsko-slovenskej spolupráce. Obe krajiny nadviazali diplomatické vzťahy pred 60 rokmi.
Chan vyjadril radosť nad tým, že k takmer 250 vystavovateľom na svetovom veľtrhu EXPO 2010 v Šanghaji sa pridalo aj Slovensko. „Slovenský národný pavilón tu predviedol veľmi úspešnú a skvelú prezentáciu,“ povedal.
Obaja predstavitelia zdôraznili, že slovensko-čínska spolupráca má svoj význam aj v kontexte členstva SR v Európskej únii, ktorá je jedným z najdôležitejších obchodných a hospodárskych partnerov Číny. Prezident do Číny so sebou priviedol aj 15 slovenských podnikateľov. Hlava štátu dodala, že Čína má ideálne predpoklady investovať na Slovensku a dokonca by spolu so Slovenskom mohla investovať aj v tretích krajinách. „V oblasti strojárstva, chemického priemyslu, lesného a vodného hospodárstva i v poľnohospodárskej výrobe by sme mohli nájsť efektívne spoločné záujmy,“ pokračoval prezident Gašparovič.
Čína a EÚ môžu podľa neho vzájomnou spoluprácou prispieť k zníženiu dopadov hospodárskej krízy. Ako ďalšiu z možností pre vstup čínskeho kapitálu na Slovensko označil investície do kúpeľníctva a termálnych prameňov.
Šanghaj je z hľadiska množstva obyvateľov najväčším mestom v Číne (19,2 milióna registrovaných obyvateľov, plus približne 5 miliónov migrantov). V rámci administratívnej štruktúry Číny je Šanghaj samosprávnym mestom so štatútom provincie. V súčasnosti sa mesto rozvíja z regionálneho na medzinárodné finančné centrum pevninskej Číny a ako svetové centrum námornej dopravy.
Obchodná výmena medzi SR a Šanghajom po výraznom minuloročnom poklese zaznamenala za prvých päť mesiacov roku 2010 výrazný nárast predovšetkým zásluhou slovenského exportu, ktorý predstavoval sumu vyše 52 miliónov dolárov (40,50 mil. eur).
TASR o tom informoval dnes hovorca prezidenta SR Marek Trubač.