Číňania ovládli legendárny Pireus. Za najväčší grécky prístav dajú milióny

834

    Proti predaju v Aténach protestovali štrajkujúci robotníci, ktorí majú obavy o svoje miesta. Medzi niektorými protestujúcimi a políciou došlo k potýčkam.

    Privatizácia štátneho majetku je jednou z kľúčových podmienok záchranného programu pre vysoko zadlžené Grécko. Dohodu o predaji prístave podpísali v Aténach grécky premiér Alexis Tsipras a predseda spoločnosti COSCO Sü Li-Žung.

    COSCO v rámci dohody najprv kúpi 51-percentný podiel v prístave za 280,5 milióna eur. Po realizácii sľúbených investícií získa ďalších 16 percent akcií prístavu za 88 miliónov eur. Firma sa zaviazala, že do prístavu investuje 350 miliónov eur.

    Pireus je významnou námornou bránou do Ázie, východnej Európy a severnej Afriky. COSCO už v prístave Pireus vlastnú licenciu na prevádzku dvoch z troch kontajnerových terminálov.

    Grécko vlani v júni odmietlo dohodu s medzinárodnými veriteľmi, ktorá by mu zabezpečila novú finančnú pomoc. Grécka vláda potom musela na tri týždne uzavrieť banky a zaviesť obmedzenia pohybu kapitálu. Nakoniec sa dohovorila s veriteľmi na treťom záchrannom programe, v rámci ktorého by Grécko malo počas troch rokov dostať až 86 miliárd eur.

    Predaj štátneho majetku patrí medzí kľúčové prvky všetkých doterajších záchranných programov pre Grécko. Atény však zatiaľ prostredníctvom privatizácie získali len 3,5 miliardy eur, pretože predaj štátneho majetku komplikuje politický odpor aj byrokratické prekážky.

    Vlani v decembri grécka vláda podpísala dohodu o dlhodobom prenájme regionálnych letísk s nemeckou letiskové spoločnosťou Fraport. Zmluva v hodnote 1,2 miliardy eur bola prvým významným privatizačným kontraktom dokončeným za vlády premiéra Tsiprasa.