Továreň na výrobu mobilov v čínskom meste Dongguan plne zverila prácu robotom. Vo fabrike zostala len desatina ľudí, ktorí dohliadajú na stroje. Tie zaisťujú kompletné práce od výroby až po skladovanie.
Ide o extrémny prípad trendu poslednej doby, ktorá praje automatizácii výroby po celom svete. Tento trend súvisí aj s nedostatkom ľudí, ktorí by práce zabezpečovali.
Spoločnosť Changying Precision Technology Company v čínskom Dongguan, ktorému sa niekedy tiež prezýva „továreň sveta“, vyrába mobilné telefóny a príslušenstvo. Donedávna drobné diely prechádzali rukami 650 zamestnancov, vďaka automatizácii ich však zostalo len šesťdesiat.
Naprogramované stroje jednotlivé diely telefónu vysústružia a zmontujú, následne si pre nich prídu bezpilotné prepravné vozíky, ktoré ich samé uskladnia na správne miesto. Ľudská ruka sa ich väčšinou nedotkne. Veľká časť zamestnancov sedí za monitormi a na celý proces dohliada.
Drvivú väčšinu práce tak odvedie šesťdesiat robotických paží na desiatich výrobných linkách, ktoré, ako opísal denník People’s Daily, idú bez prestania vo dne aj v noci. Pri každej linke s pásom sú k dispozícii traja zamestnanci, aj oni ale majú za úlohu predovšetkým kontrolovať, aby sa stroje nezastavili.
Podľa riaditeľa technologickej spoločnosti Luo Weiqianga je možné, aby sa počet ľudí obmedzil až na dvadsať. Počet robotov vo výrobe plánuje spoločnosť zvyšovať aj naďalej v rámci svojho programu „robot nahrádza človeka“.
Invázia robotov
Už z doterajších výsledkov však môže mať vedenie firmy radosť. Počet chybných výrobkov sa znížil o štvrtinu na menej ako päť percent a produkcia narástla o 250 percent. Dongguan je obrí výrobný húb a táto spoločnosť je len kvapkou v mori miestnych fabrík. Mesto plánuje v blízkej dobe v rámci programu automatizácie nahradiť ľudí ďalšími tisíckami až 1 500 strojmi.
Očakáva sa, že Čína bude v budúcnosti kvôli demografickému vývoju čeliť problémom tiež na pracovnom trhu. Obyvateľov starších ako šesťdesiat rokov je v krajine takmer dvesto miliónov a populácia rýchlo starne.
Jedným z priekopníkov robotizácie výroby v takej miere sa vlani stal zo západných firiem nemecký výrobca obuvi Adidas vo svojej novej fabrike neďaleko Ansbachu. Robotizácia firme umožnila po tridsiatich rokoch návrat výroby do vlasti. Ďalšiu vysoko automatizovanú továreň plánuje vystavať v americkej Atlante.