Čínski školáci pod dohľadom

1232

Chytré technológie dorazili už aj do škôl. Konkrétne do Číny, kde budú niektorí študenti opatrovaní pomocou očipovaných uniforiem. Kontroverzný krok sa stretol s množstvom odporcov.

Zdrhol si z hodiny alebo dokonca z celého školského dňa? V jedenástich školách z čínskej provincie Kuej-čou je niečo také už bohužiaľ nemožné. Alebo aspon veľmi ľahko zistiteľné. Vedenie spomínaných škôl si totiž nechalo svojich študentov očipovať. Školáci musia nosiť uniformy, ktoré v sebe majú zabudované čipy spoločnosti Kuej-čou Kuan-jü Technology. Ide o ďalšiu etapu digitalizácie čínskeho školstva, ktorá má školy pretransformovať v chytré vzdelávacie ústavy.

Vďaka čipom v ramenných vypchávkach a ich GPS systému majú teraz rodičia aj učitelia prehľad, čo dieťa robí a kde sa nachádza. Zariadenie im posiela varovanie, keď školák bez povolenia opustí školu alebo počas vyučovania zaspí. Rodičia môžu mať tiež prehľad, koľko a za čo ich potomok v škole míňa peniaze.

Aj keď sa podľa vyjadreni technologickej spoločnosti jedná o chytrú metódu, ktorá stráži školakovú bezpečnosť a rozvrh a úžitok z nej majú okrem učiteľov a rodičia aj sami študenti, veľká časť verejnosti nový nástroj kritizuje. Nepáči sa im, že Veľký brat nemá nad dieťaťom stáť len v škole, ale podľa dohody škôl s Kuej-čou Kuan-jü Technology má ich kroky sledovať aj po konci vyučovania. V prípade stratení dieťaťa sa síce môže jednať o užitočnú pomôcku, ale inak je to podľa niektorých kritikov vážny zásah do slobody dieťaťa.

„Vari deti nemajú základné ľudské práva a nemajú nárok na súkromie? Keby ste boli deti, páčilo by sa vám, keby vás niekto dvadsať štyri hodín denne monitoroval?“ pýtajú sa ľudia na internete.

Podľa iných je celý systém ľahko manipulovateľný, pretože si dieťa môže s kýmkoľvek svoju uniformu vymeniť. Proti tejto možnosti spoločnosť uniformy dodatočne opatrila softvérom na rozpoznávanie tvárí. Vo svojom vyhlásení navyše dodáva, že ľudské práva plne rešpektuje a chráni a rozhodne nemieni mať študentov pod kontrolou celé dni.

A názor samotných školákov? Ten samozrejme nikoho nezaujíma.