Citrus nebol v antike len osviežujúci plod, bol to tiež symbol bohatstva

1628

Citróny, pomaranče a ďalšie citrusové plody boli v starom Ríme veľmi obľúbené. Niet divu, v horúcom podnebí tieto plody prinášajú osvieženie. Ako ukázala nová vedecká štúdia, v Ríme slúžil citrus ako statusový symbol.

S touto teóriou prišla archeobotanička Dafna Langgutová z Tel Avivu. Podľa jej výskumu si tieto plodiny mohli dovoliť iba najvýznamnejšie a najbohatšie osoby, preto predstavovali symbol bohatstva.

Citrusové plody sa dostali na stoly rímskych veľmožom importom z Izraela. Prvé botanické pozostatky citrónov pochádzajú zo 4. až 5. storočia pred Kristom z perzských kráľovských záhrad blízkosti Jeruzalema. Odtiaľ sa postupne šírili do celého Stredomoria.

V Ríme sa prvýkrát objavujú zhruba v období, kedy žil Ježiš Kristus. Citrusy sa tam dostali od moslimských obchodníkov z východu. Neskôr sa dovozu týchto plodín venovali Janovčania a Portugalci, ktorí ich vozili zo svojich ďalekých ciest po Orientu. To už sa ale bavíme o stredoveku, konkrétne o 15. storočí.

Citrusy boli v antike žiadanou obchodnou komoditou, pripisovali sa im tiež liečivé účinky. Boli veľmi vzácne, čo ich cenu ešte zvyšovalo. Dať si na stôl niekoľko citrónov bolo rovnaké ako si dnes zavesiť na stenu originálny obraz známeho maliara. Avšak ten, na rozdiel od citrónov, nezhnije, takže tieto symboly bohatstva nakoniec vždy skončili v žalúdkoch boháčov.