V noci 11. júna roku 1962 sa Johnovi Anglinovi, jeho bratovi Clarence Anglinovi a Frankovi Morrisovi podarilo utiecť z najstráženejšej väznice sveta – Alcatrazu. Dodnes nie je ich osud známy a veľa ľudí ich útek považuje za úspešný. Dokonca existuje možnosť, že sú stále ešte nažive.
Cela Johna Anglina, ako ju našli vyšetrovatelia tesne po útekuTrojica utečencov si z papiera vyrobila čosi ako makety svojich hláv. Tie potom umiestnili do postelí a prekryli dekou, takže sa bachari domnievali, že muži sú stále vo svojej cele. Tí už v skutočnosti utekali nepoužívaným údržbárskym koridorom za múrmi väzenia. Alcatraz je však ostrov a od pevniny ho oddeľuje voda. Muži mali pripravenú primitívnu plťku, na ktorú nasadli a odplávali preč.
FBI rozbehla rozsiahle pátranie, do ktorého boli zapojených stovky policajtov a agentov. Nikdy sa nenašla ani plť, ani žiadna iná stopa po utečencoch, a dodnes sa tak nevie, čo sa s nimi stalo. Zahynuli pri úteku, alebo utiekli a strávili zvyšok života na úteku? Môžu byť ešte nažive?
Polícia uzavrela vyšetrovanie v roku 1972 s tým, že vzhľadom na nedostatok iných dôkazov považuje mužov za mŕtvych. Zrejme sa utopili v zálive San Francisco Bay. Lenže súčasne nechala celý prípad otvorený a utečenci sú dodnes na jej zozname hľadaných osôb.
Existujú však aj iné, rovnako hodnoverné závery celého prípadu. Po dlhé roky kolujú zvesti, že obaja bratia Anglinovia útek prežili a utiekli do Brazílie. Úrady však nič také nepotvrdili.
Ďalšiu dôležitú stopu priniesol do prípadu v roku 1993 väzeň Thomas Kent, ktorý povedal televíznemu štábu, že pomáhal zorganizovať útek. Priateľka Clarence Anglin vraj skupinu vyzdvihla na pobreží a odviezla ich do Mexika. Polícia bola k jeho svedectvu skeptická, pretože za neho dostal od televíznej stanice zaplatené 2000 dolárov.
V roku 2003 televízny kanál Discovery presne zrekonštruoval stavbu plti za použitia predmetov a materiálu, ktorý mali vtedy utečenci k dispozícii. Výsledkom bolo, že stavba plávajúcej plti bola možná a plť skutočne mohol bezpečne trojicu niesť.
Kanál National Discovery zasa vychádzal z toho, že na vraku plti boli odtlačky prstov, čo FBI popierala. Rovnako tak vraj bolo ukradnutých tú noc jedno osobné vozidlo, ktoré sa nikdy nenašlo a pravdepodobne v ňom skupina odišla.
V roku 2012 rodinní príslušníci rodiny Anglinových, konkrétne sestry a synovcovia, vydali spoločné vyhlásenie, že Clarence aj John sú podľa nich stále nažive. Krátko po úteku vraj Marie Anglinová, matka oboch bratov, mala zvláštny telefonát. Niekto jej zavolal a povedal len: Ahoj, tu je John Anglin, a zase zavesil. Vraj jej tiež prišla vianočné pohľadnica s odkazom: Matke od Johna, Veselá Veľká noc.
Okrem týchto správ, ktoré ukazovali na to, že minimálne niektorí z utečencov prežili, existujú aj správy, ktoré to spochybňujú. Mesiac po úteku vraj kapitán nórskej nákladnej lode videl v zálive pri San Francisca plávať nehybné ľudské telo oblečené do väzenského úboru.
Takto vyzerali postele utečencov s použitím masiekVedci z univerzity v Dellftu prišli v roku 2014 s počítačovým modelom, ktorý ukazoval, že tú noc boli prúdy v zálive príliš silné a plťka nemala šancu dostať sa na pevninu. Muži podľa vedcov nepochybne zomreli pri pokuse preplávať záliv.