Čo určíte musíte vidieť v Štokholme

3505

V autobuse dostanete slúchadla, z ktorých počujete kadiaľ idete a čo vidíte. 

Vasa Múzeum:

najnavštevovanejšie múzeum v Štokholme, otvorené 10:00 – 17:00, cena 95 SEK, s kartou STK je zadarmo. Je to vojnová loď, ktorú postavili v roku 1628, potopila sa pri prvom vyplávaní. Nikdy nebola v prevádzke. Našli ju náhodne ekológovia, keď čistili dno zálivu (v roku 1961). Postupne, cca 20 rokov, ju rekonštruovali priamo v mori, lebo chceli zachovať všetky súčasti. Viac ako 90% častí sa zachovalo ako pôvodných, je prekrásne zdobená. Zachovali sa aj delá, ktoré ale nikdy nemali slúžiť na vojnové účely. Podľa veľkosti diel sa ani nečudujem, že sa loď potopila. Po dlhokánskej rekonštrukcii loď dotiahli na breh, okolo lodi vystavali budovu, ktorá je teraz najnavštevovanejšie múzeum v Štokholme. Prehliadka nezaberie veľa času, cca 30 minút, proste obídeš loď kol dokola. Oplatí sa počkať na 15 minútový film (ide v pravidelných slučkách v niekoľkých jazykoch), kde ukazujú celú históriu objavenia a rekonštruovania. Môžete sa pridať aj k niektorej skupine (podľa jazyka), ale nie je to potrebné – film je self-explanatory.

Vasa Múzeum sa nachádza na ostrove Djurgarden – čo znamená zoologická záhrada. Hneď v blízkosti je aj Junibaken (múzeum Pipi). Skontrolovala som, že toto múzeum je otvorené až od 1.6. – takže máš smolu ak prídeš skôr. Na tomto ostrove je aj Skanzen – otvorené múzeum architektúry švédskeho vidieka. Som prekvapená, že je otvorené už aj v marci (od 10:00 – 16:00). Samotné múzeum nie je príliš vzrušujúce (staré drevenice), ale dá sa. Mne sa veľmi páčila živá ZOO – videla som aj medveďa zoči voči (teda za sklom, ale celkom blízko). Cena do Skanzenu je 100 SEK, s kartou STK zadarmo. ZOO sa dá poprechádzať za 1 hodinu príjemným krokom.

Mestská radnica (Stadhuset):

vstup len so sprievodcom o 10:00 a 14:00, takže treba načasovať. Cena 60 SEK a na vežu 20 SEK, so kartou STK je to zadarmo. Jedná sa o stavbu z roku 1911. Zlatá hala je zdobená sklom a zlatou mozaikou. Veľa Štokholmčanov kritizuje túto mozaiku ako neestetickú a veľmi pripomínajúcu svet islamu a orientu. Sprievodca Vás upozorní na mnoho chýb, ktorých sa dopustili pri vytváraní mozaiky. Z veže je prekrásny výhľad na Štokholm. Je tam aj Modrá hala (ale v skutočnosti je červená), kde sa odovzdávajú Nobelove ceny. O tom sprievodca celkom zábavne hovorí, pretože to je veľká ceremónia, kde si každý laureát môže pozvať asi 20 hosti. Okrem toho, je to udalosť roka, vždy 10.12. – to bolo celé mesto ochromené, pretože na cestách boli velikánske limuzíny, ktoré prevážali hostí (a kráľovskú rodinu) z koncertnej haly (blízko mojej práce) do radnice. Cela prehliadka trvá 1 hodinu, výstup na vežu ďalších 15 minút (ide tam výťah, ale je tam záplava ľudí). Ale ten výhľad stojí za to.

 

Kráľovský palác (Kungliga Slottet): 

otvorené od 12:00 do 15:00, cena 90 SEK, s kartou STK zadarmo. Palác je oficiálnou rezidenciou švédskej kráľovskej rodiny. Je tam asi 600 izieb, nie všetky sú otvorené verejnosti. Medzi najkrajšie patrí Banketový apartmán, Štátna sieň, Kráľovský poklad a Kráľovská kaplnka. Tu netreba sprievodcu. Vrazia vám do ruky mapu, a pri každej posteli alebo porceláne je ceduľka, že čo to je. My sme stihli prehliadku za necelú hodinu.

Nobelove múzeum:

nachádza sa blízko kráľovského paláca v starom meste. Otvorené je od 11:00 do 17:00, cena je 60 SEK, s kartou STK zadarmo. Je to malé múzeum, veľa sa nenachodíte, ale sprievodkyňa rozpráva cca 40 minút, a to veľmi zaujímavo o pánovi Nobelovi – bol to poriadny boháč, ktorý zbohatol na dynamite. Za svoj život zaregistroval 355 patentov. Sprievodkyňa povie aj nejaké pikantnosti zo zákulisia nominácii Nobelovej ceny. A je tam aj taká výstavka kontroverzných cien.

Danka Thalmeinerová