SNP bolo vstupenkou Slovenska do demokratického sveta

998

Slovenské národné povstanie (SNP) bolo vstupenkou Slovenska do demokratického sveta. Pripomínať si ho treba nielen pre hrdinské činy jeho účastníkov, ale aj preto, aby sme sa v budúcnosti vyvarovali akýmkoľvek recidívam totalitných a autoritatívnych režimov. Pre TASR to povedal podpredseda Smeru-SD a bývalý podpredseda vlády pre ľudské práva a národnostné menšiny Dušan Čaplovič pri príležitosti dnešného výročia SNP.
Pripomínanie SNP a jeho významu je podľa neho dôležité, „aby sme v zárodku hasili plamienky nenávisti, lebo ak budeme mlčať, plamene intolerancie a zloby, nenávisti človeka voči človeku, zničia nás i celú civilizáciu“. „Tiež, aby sme sa vedeli jasne postaviť proti neonacistickým a neofašistickým hnutiam, extrémnej pravici či ľavici, aby po Európe nechodili noví breivikovci a siahali na životy mladých demokratov, ktorí odmietali akúkoľvek intoleranciu,“ doplnil.
Podotkol, že hoci SNP malo veľký význam, mnohí z nás ho nevedia doceniť. „Predovšetkým to, že sme sa ako národ pridali k protihitlerovskej koalícii, a to aj napriek niektorým lokajom a obdivovateľom nemeckého nacizmu a talianskeho fašizmu. Dokázali sme to v pravom čase a v pravej chvíli, na rozdiel od Maďarov, ktorí nepovstali a do poslednej chvíle slúžili Adolfovi Hitlerovi,“ zdôraznil Čaplovič. SNP považuje za najvýznamnejšiu historickú udalosť slovenského národa v 20. storočí.
„Slovenský národ sa vtedy prihlásil k rodine antinacistického a antifašistického spoločenstva v boji za slobodu, demokraciu, spravodlivosť a národnú rovnoprávnosť v spoločnej povojnovej Československej republike,“ pripomenul s dôvetkom, že na túto udalosť nadviazali ďalšie historické a politické medzníky slovenského národa. „Demokratizácia a federalizácia v roku 1968, porážka totalitného režimu v roku 1989, zvrchovanosť a samostatnosť Slovenskej republiky v rokoch 1992/1993 a vstup do Európskej únie v roku 2004,“ vymenoval.
Zároveň zdôraznil, že pravda o povstaní je dôležitá pre formovanie vzťahu k tomuto revolučnému vystúpeniu slovenského národa, k protinacistickému a k protifašistickému odboju. Osvojiť by si ju podľa Čaploviča mali aj mladá generácia, ktorá sa o SNP dozvedá už len sprostredkovane, čo vplýva na jej vzťah k tejto historickej udalosti. „Nové generácie boli žiaľ vychovávané buď v jednostrannej glorifikácii alebo znehodnocovaní významu SNP. To sa podpísalo a podpisuje na súčasné poznanie, historické povedomie o tomto svetlom čase slovenských dejín,“ uzavrel Čaplovič.