Dallaského snipera policajti zabili za pomoci robota s výbušninou.

Súd ich spod obžaloby oslobodil

1634

Veľká porota v texaskom Dallase v stredu rozhodla, že policajti, ktorí použili robota ako smrtiacu zbraň proti útočníkovi, nebudú súdení. Strelec zabil v júli roku 2016 päť policajtov a zabarikádoval sa v budove univerzity. Policajti ho zneškodnili až v unikátnej akcii za pomoci výbušniny umiestnenej na robotovi.

„Schválil som to a za rovnakých okolností by som to urobil zase,“ uviedol v júli roku 2016 vtedajší šéf dallaskej polície David Brown pre CNN. Po hodinách neúspešného vyjednávania vydal rozkaz k zabitiu strelca Micaha Johnsona, ktorý usmrtil päť policajtov.
Strelec bol podľa vyšetrovateľov zabarikádovaný v miestnosti, kde by bolo zložité a veľmi riskantné ho zneškodniť „tradičnými“ metódami. Do miesta tak polícia vyslala robota s približne pol kilogramom trhaviny C4, ktorú pyrotechnici na diaľku odpálili a tým vraha policajtov zneškodnili.

Súd, ktorý mal posúdiť oprávnenosť použitia robota ako smrtiace zbrane, v stredu potvrdil správnosť rozhodnutia šéfa polície a nebude tak proti nemu, ani jeho podriadeným vedené súdne konanie. Informoval o tom server NBC.com.

Podľa sudkyne Faith Johnsonovej chodil útočník pravidelne na liečenie kvôli depresiám, halucináciám potom, čo sa vrátil z Afganistanu. Nie je však jasné, aké ďalšie dôkazy viedli k rozhodnutiu poroty.

Prípad bol postúpený veľkej porote, pretože išlo o vyšetrovanie oprávnenosti zákroku policajtov.

K tragédii v Dallase došlo pri pochode proti policajnému násiliu na Afro-američanov. Útočník Johnson zasiahol strelami celkom 14 ľudí, z toho 12 policajtov. Päť z nich na mieste zomrelo.

Veliteľ dallaskej polície Brown bol už vtedy presvedčený, že Johnson by ublížil ďalším jeho podriadeným, keby váhal s použitím robota, ku ktorému boli pripevnené trhaviny. Za výsledok akcie vtedy prijal plnú osobnú zodpovednosť.

Policajti s útočníkom dve hodiny vyjednávali, to ale k ničomu neviedlo. Útočník sa vyjednávačom posmieval a vypytoval sa, koľko policajtov streľbou celkom zasiahol.

Robota zabijaka nasadila polícia v Dallase prvýkrát. Nemala inú možnosť

Vyslanie robota v USA už vyvoláva diskusiu o etických a právnych otázkach takéhoto rozhodnutia. Portál Popular Science uviedol, že americká polícia už niekoľkokrát použila robota na to, aby dostala páchateľa z jeho skrýše, robot pri tom ale zrejme nikdy nezabíjal.