Už takmer vyše roka zúri v bratislavskom podsvetí vojna, ktorej za obeť padajú vplyvní muži – v minulosti s nálepkou nedotknuteľní. Poslednou obeťou je kontroverzný podnikateľ Peter Čongrády, médiami označovaný ako Čongi.
Ten našiel svoju smrť 9. septembra pred jeho obľúbenou pizzeriou na Pečnianskej ulici v bratislavskej Petržalke. Aj tento krát najatí vrahovia rovnako ako v predchádzajúcich prípadoch použili strelnú zbraň. Čongi voči dvom strelcom, preslávenými kalašnikovmi, nemal žiadnu šancu. Dávka zo samopalu zaznela práve, keď zo svojím ochrankárom nasadal do luxusného opancierovaného mercedesu. Obeť nemala šancu. Zavraždený mal po streľbe odtrhnutú štvrtinu hlavy, dostal štyri rany do trupu a dve do ruky. Ochrankár vyviazol iba s prestrelenou nohou. Vrahovia naskákali do ukradnutého pickaupu a stratili sa v uliciach mesta. Polícia našla neskôr iba vyhorené auto s dvoma samopalmi a pištoľami. Na miesto činu dorazili krátko po čine približne stovka ľudí, prevažne silných mužov s kratším strihom. Na blízkom benzínovom čerpadle stálo odstavených množstvo áut lepších značiek. Polícia ohradila priestor v okruhu približne 50 metrov a zaisťovala stopy.
Mŕtvola ležala stále na mieste činu, prikrytá sivou plachtou. Okrem policajtov stála nablízku aj sanitka. V širšom okolí miesta činu sa pohybovali policajné hliadky v nepriestrelných vestách. Obeť mala podľa polície v poslednom období posilnenú ochranku. Fámy o pripravovanej vražde Petra Čongrádyho išli mestom už pred dvoma rokmi.
Skupina okolo zavraždeného bola považovaná za jednu z najsilnejších nielen v bratislavskom regióne, ale s dosahom po celom Slovensku. V súčasnosti mal Peter Čongrády viacero legálnych aktivít. Policajný viceprezident Spišiak potvrdil, že zavraždený patril medzi významné osobnosti bratislavského podsvetia, konkrétne ku skupine „sýkorovcov“. Pôvodne začínal ako šofér u nebohého Miroslava Sýkoru, ktorý prišiel o život v 1997 po hádke so svojím spoločníkom prezývanom Duran o vyše 100 miliónový lup z krádeže v nitrianskej pobočke VÚB. Spišiak pred novinármi potvrdil, že Čongi mal kontakty s viacerými slovenskými politikmi, ktorí by mali byť v súvislosti s vraždou vypočutí. Zavraždený údajný boss podsvetia vyrastal v detskom domove.
Po získaní majetku bol štedrým podporovateľom domovov a charitatívnych organizácii, nefajčil, nepil a športoval.
Čongi patril medzi tzv. starú gardu a dobre sa poznal s bývalým novinárom, ktorý neskôr urobil raketovú kariéru v Slovenskej informačnej službe. Podľa niektorých neoficiálnych zdrojov mal údajne blízko k spravodajským službám. Legálne aktivity zavraždeného Petra Čongrádyho boli podobné ako v prípade zastreleného Jozefa Svobodu, ktorý okrem iného patril medzi štedrých športových mecenášov. V súčasnosti nebol trestne stíhaný a snažil sa všetky svoje aktivity zlegalizovať.
Následný pohreb
bol vo veľkom štýle. So zavraždeným údajným vplyvným členom bratislavského podsvetia sa prišlo na cintorín v Ružinove rozlúčiť približne 350 rodinných príslušníkov a priateľov. Smútočný zástup tvorili prevažne urastení muži s krátkym strihom s veľkými kyticami v rukách. Na poslednej ceste odprevádzali Petra tóny viacerých piesní legendárnej skupiny Elán. Jej líder Jozef Ráž si prišiel zosnulého uctiť osobne. Obaja spoločne v minulosti boxovali.
Desiatky miliónových limuzín z celého Slovenska lemovali parkovisko pred cintorínom. Spoločnosť im robili uniformovaní policajti, ale i členovia zásahovej jednotky. Nad mestom krúžil policajný vrtuľník.
Vražda Čongiho vyvolala viacero otáznikov. Polícia zatiaľ v role štatistu preveruje viacero verzií. Podľa jednej ide o boj dvoch skupín sýkorovcov verzus takáčovci. Druhá verzia tvrdí, že ide o nástup mladej gardy, ktorá nerešpektuje staré dohody. Zatiaľ ide iba o dohady. Pozitívna skutočnosť pre verejnosť je, že popravy sa zatiaľ zaobišli bez náhodných obetí.
V roku 2014 sa vrahovia Čongiho priznali
Ivan Beňo, ktorý strelcov zohnal, dostal 15-ročný trest, strelci Peter Kopera 14 rokov a 9 mesiacov a Vladimír Smetana 14 rokov. O dohode informovala televízia Markíza.
MX