Desivá spoveď lekára centra koronavírusu! Sme na dne, je to ako vojna. Ľudia sa neboja dosť

1710

Koronavírus sa cez nás prehnal ako tsunami. Je to ako vojna, ako explózia, ako neutíchajúca bitka, ktorá neprerušene pokračuje dňom i nocou, popísal situáciu v talianskych nemocniciach lekár Daniele Macchini zo severotalianskeho mesta Bergamo. Zdôraznil, že dobre rozumie nutnosti nevyvolávať paniku, ale protiví sa mu, že na verejnosť sa nedostáva správa o skutočnom nebezpečenstve, ktoré koronavírus predstavuje. Jeho varovanie priniesol denník Daily Mail.

„Ochoreli už aj niektorí lekári, všetci pracovníci nemocníc sú psychicky na dne,“ povedal Macchini, ktorý pracuje na jednotke intenzívnej starostlivosti. Taliana rovnako ako mnohých expertov prekvapil postoj Veľkej Británie a Spojených štátov k epidémii koronavírusy. „Podceňujú to, berú to naozaj na ľahkú váhu,“ vyhlásil Macchini.
„Je to katastrofa, nedokážete si reálne predstaviť, ako rýchlo sa to šíri. Sme absolútne ochromení. Máme tu aj prípady, ktoré s nákazou nemajú čo robiť, pacientov s mŕtvicou, ktorí sú prehliadaní, pretože všetka naša pozornosť, snaha, energia a sila sa upína k boju s vírusom,“ priznal taliansky lekár, doplnil, že napríklad seniorov už vôbec nevyšetrujú.

 Lekár:  Rozhodujeme medzi životom a  smrťou 

„Rozhodujeme medzi životom a smrťou, koho vyšetríme, komu poskytneme lôžko na intenzívnu starostlivosť. Na lekára to má šialený emočný dopad,“ opísal situáciu, ktorá je obdobná vo všetkých nemocniciach severných regiónov krajiny.
„Čelíme epidemiologickej katastrofe. Dostali sme upozornenie, aby sme nevyvolávali paniku, ale verejnosť nemá dostatočne veľký strach,“ upozornil lekár, ktorý varovanie zdieľal na svojom facebooku.
„Prípady sa množia, denne prijímame 15 až 20 nových pacientov, všetci majú rovnaké príznaky a výsledky testov sú jednoznačne pozitívne na koronavírus. Naša pohotovosť úplne skolabovala, nákaza nás zmietla ako prílivová vlna,“ uviedol lekár.
„Úpenlivo vás prosím, dodržiavajte všetky karanténne opatrenia. Buďte trpezliví, áno, nemôžete chodiť do divadiel, múzeí alebo telocviční, majte ale zľutovanie so všetkými starými ľuďmi, ktorých by ste prípadne mohli nakaziť a nepriamo zabiť,“ vyzval Macchini.

 „Zostaňte  doma“ 

„Nič z toho nie je vaša chyba, ja si to uvedomujem. Môže sa zdať, že to zveličujú, zvlášť tým, ktorí sú tak vzdialení od centra epidémie, ale prosím vás, vypočujte nás. Zostávajte doma, dom opúšťajte len z najzávažnejších dôvodov,“ odporučil všetkým Talianom.
„Nechoďte do supermarketov, zásoby nepotrebujete, v obchode môžete nakaziť veľa ľudí. Nezabúdajte na to, že inkubačná doba je päť dní a symptómy sa môžu objaviť až po 14 dňoch, nemusíte ani vedieť, že koronavírus máte,“ doplnil Macchini. Aj napriek jeho varovaniu Taliani stále berú obchody útokom.
Macchini nebol jediný z talianskych doktorov, ktorí situácia prirovnali k vojne. „Musíme rozhodovať, kto má prednosť, v podstate určujeme, kto bude žiť a kto zomrie,“ zveril sa ďalší lekár zo severu Talianska. „Nemocnica beží na 200 percent, operačné sály sme narýchlo menili na jednotku intenzívnej starostlivosti, aby sme získali väčšiu kapacitu,“ Talianove slová na svojom twitteri zdieľal jeho britský kolega Jason van Schoor.

 Ostatné prípady sú na  vedľajšej koľaji 

„Všetky ostatné – nekoronavirové – prípady boli odsunuté na vedľajšiu koľaj. Väčšinou sa k nim posielajú medici, ktorých rýchlo preškolili, musia potom vykonávať úkony špecialistov, pre ktoré nie sú kvalifikovaní. Lekári, sestry a ďalší personál sú vyčerpaní, niektorí chorí, všetci sú ale zlomení, pretože nie sú schopní zabrániť tomu, aby ľudia umierali,“ uviedol skrze van Schoora taliansky lekár.
„Prosím vás, berte to vážne, nič nepodceňujte. To, čo sa stalo nám, sa rýchlo môže stať aj vám,“ upozornil svojho britského priateľa. Van Schoor sa s tlačou nepodelil o totožnosť svojho talianskeho kamaráta, zdôraznil ale, že sa jedná o „váženého a skúseného“ lekára.
„Je asi ťažké si predstaviť našu súčasnú situáciu a počty obetí, nakazených, uzdravených nič nereflektujú. Kvôli chorobe Covid-19 sme zastavili bežnú prevádzku, mŕtvice alebo napríklad úrazy vôbec nevyšetrujeme … ani toto nestačí. Každá nemocnica má niekoľko stoviek pacientov s ťažkými respiračnými ťažkosťami, pre ktorých nie je nič než obyčajná kyslíková maska,“ vysvetlil van Schoorov známy.
„Moji priatelia mi v slzách volali, že im pod rukami umierajú ľudia, a oni im môžu ponúknuť len nejaký kyslík. Tu v Lombardii, kde je epidémia najhoršie, máme neuveriteľne skvelý a pokrokový zdravotnícky systém a nemocnice. Nemyslite si, že to tu vyzerá ako v krajine tretieho sveta,“ vyhlásil lekár. Zároveň van Schoorovi ponúkol niekoľko rád.
„Ešte si to neuvedomujete, ale ste tam, kde sme boli pred týždňami my. Ak sa lepšie nepripravíte a budete epidémiu ďalej podceňovať, dopadnete ako my. Pevne verím a dúfam, že to tak nebude,“ povedal Talian van Schoorovi.
Taliansko, konkrétne potom jej severné regióny, je z európskych štátov najhoršie postihnutou krajinou. Podľa aktuálnych štatistík Taliani evidujú vyše 10 tisíc nakazených, koronavírus si vyžiadal už 631 obetí. Bilancia uvádza, že sa podarilo vyliečiť 724 pacientov. V Taliansku tento týždeň začala platiť celonárodná karanténa.