Diamantový sen Botswany je v ohrození, hladujúcim spásu nepriniesol

593

    V posledných rokoch však kvôli turbulencii trhu začína ekonomika krajiny uvädať. Zvyšujú sa rozdiely medzi bohatými a chudobnými, ktorí mnohokrát žijú za hranicou podvýživy.

    Juhoafrická krajina po odhalení obrovských nálezísk diamantov v 60. rokoch minulého storočia mohla nasledovať model ďalších štátov, ktoré svoju ekonomiku vystavali na neregulovanéj ťažbe nerastného bohatstva. Stačí sa pozrieť na krajiny ako Sierra Leone či Rovníková Guinea, kde sa kvôli korupcii spojené okrem iného aj s ťažbou rozhoreli občianske vojny, ktoré si vyžiadali desaťtisíce obetí.

    Botswanská vláda sa však už v počiatku rozhodla, že bude ťažbu diamantov regulovať. Výsledkom bol prudký rozvoj ekonomiky, výstavba modernej infraštruktúry a starostlivo budovaný školský systém, vďaka ktorému je v krajine gramotnosť na jednej z najvyšších úrovní v Afrike. Od 60. rokov sa hrubý domáci produkt na obyvateľa zdvihol z približne 70 dolárov na 16 tisíc, a Botswana tak patrí k najpokrokovejším africkým štátom.

    Diamanty síce krajine priniesli bohatstvo, v posledných rokoch ale aj rad problémov. Vládne príjmy sú totiž na ťažbe týchto vzácnych kameňov stále kriticky závislé. Dopyt po diamantoch pritom v roku 2015 klesol, pripomína agentúra Bloomberg. Dodávatelia preto pristúpili ku škrtom cien o pätnásť percent. Reakcia trhu ale bola skôr vlažná, cena tak podľa serveru Foreign Policy padla o ďalších osem percent.