Zomrel Diego Armando Maradona, majster sveta a jeden z najlepších futbalistov histórie. V posledných týždňoch mal vážne zdravotné problémy, kvôli krvácaniu do mozgu podstúpil operáciu, teraz podľahol srdcovému zlyhaniu. Bolo mu šesťdesiat rokov.
Správy o Maradonovom náhlom úmrtí začali pred pol šiestou húfne zdieľať juhoamerické médiá. O niekoľko okamihov neskôr ju svetovým agentúram potvrdil jeho právny zástupca.
Podľa neho bol príčinou smrti infarkt.
Maradona bol od začiatku novembra v intenzívnej starostlivosti lekárov. Tri dni po šesťdesiatych narodeninách musel do nemocnice: pôvodne kvôli vyčerpaniu, dehydratácie a anémii.
Pri vyšetrení mu však odhalili krvácanie do mozgu a bývalý stredopoliar podstúpil akútnu operáciu. Keď bol o deväť dní neskôr z nemocnice prepustený, odprevádzali ho davy fanúšikov a novinárov.
Maradona však nemieril do domácej starostlivosti, ale na odvykaciu kúru kvôli závislosti na alkohole, s ktorou mal dlhodobo problémy. Mal namále.
„Diego sa dal do kopy a chce podstúpiť odvykačku,“ hovoril vtedy jeho právny zástupca Matias Morla. „Diego má za sebou asi tie najťažšie chvíle v živote.“
O niekoľko dní neskôr však Maradonov život definitívne vyhasol. Posledný pokus nad alkoholom zvíťaziť už jeho telo nezvládlo.
Smúti nielen Argentína, kde prezident Alberto Fernández vyhlásil trojdňový štátny smútok.
„Bol to najlepší hráč mojej generácie a pravdepodobne najlepší hráč všetkých čias. Po požehnanom, ale nepokojnom živote dúfajme, že konečne nájde nejakú útechu v rukách Božích,“ napísal slávny anglický útočník Gary Lineker, Maradonov protihráč z pamätného semifinále majstrovstiev sveta 1986.
Maradona vyrobil kokaínový škandál, kvôli tomu prišiel o mastné honoráre
Šampionát v Mexiku bolo asi najslávnejšie obdobie futbalového génia. Nikdy v histórii žiaden hráč nemal sám tak veľký prínos a význam pre výkony mužstva ako vtedy Maradona.
V semifinále proti Anglicku (2:1) dal oba góly. Prvý dal rukou. „Ak bola, bola božia,“ hovoril. Druhý po úchvatnom sóle z vlastnej polovice ihriska cez niekoľko protihráčov.
A po finálovom dueli proti Nemecku (3:2) ako argentínsky kapitán zdvihol trofej pre majstrov sveta.
Parádne predstavenie, aj keď nie tak výrazné, predviedol aj o štyri roky na turnaji v Taliansku. Argentínu doviedol do finále, kde v repríze podľahla Nemecku 0:1 gólom zo sporne nariadenej penalty.
Hlavný príbeh však písal semifinálový duel proti domácemu Taliansku. Navyše sa hralo v Neapole, kde bol Maradona doma. Bol bohom a zostal ním dodnes.
Keď tam v roku 1984 prestúpil z Barcelony, bol miestny klub v talianskej lige priemerný, niekedy aj horší.
Futbal: Maradona bez ľadvinových kameňov už v domácom ošetrení
Lenže Maradona ho pozdvihol natoľko, že za tri roky vyhral historický titul. A v roku 1990 ďalšie. A to práve krátko pred svetovým turnajom.
Keď došlo na semifinále, Maradona krajinu pobúril vyhlásením, že Neapol bude fandiť Argentíne. Celé stretnutie na neho z hľadiska bučali a keď k tomu premenil rozhodujúcu penaltu v rozstrele, zášť prerástla v nenávisť.
Ani v klube už to nemal jednoduché. Viac sa rozoberal jeho búrlivý život, závislosť od kokaínu, konflitky s novinármi ako jeho výkony. Dostal trest za doping.
Aj preto v roku 1992 odišiel na pár mesiacov do Sevilly, kariéru potom dohral v Argentíne v Newell ‘s Old Boys a materské Boce Juniors.
V roku 1994 odcestoval na svoje štvrté majstrovstvá sveta, v Spojených štátoch to však pre neho dopadlo neslávne.
Posledný zápas v základnej skupine proti Bulharsku presedel na lavičke, Argentína už mala zabezpečený postup. V osemfinále tiež nehral, národný tím podľahol Rumunsku 2:3 a turnaj pre neho skončil. A pre Maradonu reprezentačná kariéra.
TOP-Futbal: Maradona odmenil svojich zverencov z vlastného vrecka
Krátko po ukončení hráčskej kariéry to skúsil ako tréner. Nemal úspechy, napriek tomu inak v októbri 2008 vymenovaný koučom reprezentácie.
Viedol ju v 24 zápasoch, z ktorých osemnásť vyhral. Tým posledným bolo štvrťfinále majstrovstiev sveta 2010 v Južnej Afrike proti Nemecku, dva dni po debakli 0:4 už Maradona koučom nebol.
V posledných dvoch rokoch viedol mexický klub Dorados de Sinaloa a argentincký Gimnasia La Plata. V ňom oficiálne skončil v deň svojej smrti.