Za prvé štyri mesiace tohto roka prekročilo maďarskú hranicu ilegálne cez desať tisíc migrantov a počty sa stále zvyšujú.
György Bakondi je pri predstavovaní programu maďarskej vlády na zastavenie nelegálnej migrácie vo svojom živle. Niet divu, elegantný šesťdesiatnik, hlavný bezpečnostný poradca premiéra Viktora Orbána, sa vlani, keď sa stal kľúčovou osobou pri výstavbe plotov na hranici so Srbskom a Chorvátskom, vrátil „k svojej práci“. V sedemdesiatych rokoch sa stal totiž veliteľom pohraničnej stráže v juhomaďarskom Szegede a na konci komunizmu to dotiahol až na zástupcu veliteľa všetkých maďarských pohraničníkov.
Kým vtedy sa ploty prestríhávaly a búrali a Maďarsko otváralo hranicu východným Nemcom utekajúcim do západného Nemecka, vlani v lete dostal Bakondi opačnú úlohu. Zastaviť prúdy migrantov smerujúcich z Grécka cez Balkán a Maďarsko takmer rovnakou cestou ako kedysi východny Nemci. Nie pred hranicou s Rakúskom ako kedysi, ale na maďarskej hranici so Srbskom a Chorvátskom. Za návrat ku starému poriadku to ale on sám v žiadnom prípade nepovažuje. „Inšpirovali sme sa hranicou medzi USA a Mexikom a tiež tým, ako chráni Španielsko hranicu s Marokom,“ vysvetľuje Bakondi.
Na dielo, na ktorého vytvorení sa podieľal, je podobne ako celá maďarská vládnuca garnitúra náležite hrdý. Uzavretie iba srbskej hranice plotom však vtedy nepomohlo. „Počas jediného dňa sa migračný tok zmenil a migranti začali prichádzať cez Chorvátsko,“ hovorí Bakondi. Počas niekoľkých týždňov tadiaľ prešlo 185 tisíc ľudí. Cez Maďarsko sa vtedy valil doslova celý svet. „Migranti boli z celkom 104 krajín, len menšina bola zo Sýrie,“ spomína Bakondi na minuloročné leto. V kolónke „neznáma národnosť“ navyše Maďarom vlani zostalo cez dvadsať tisíc ľudí.
Až po postavení plotu na ďalších stovkách kilometrov hranice s Chorvátskom príval migrantov ustal. Podľa Bakondiho postupne migrantov odradili aj nové zákony, ktoré označili ilegálne prekročenie hranice za trestný čin, a za poškodenie plotu dokonca hrozí väzenie.