Menej jesť je pre človeka ťažké. Dovolím si tvrdiť, že obmedziť fajčenie alebo úplne prestať fajčiť je oveľa jednoduchšie ako obmedziť jedlo.
Keby neboli rôzne zaručené recepty nemali by sa čím plniť stránky ženských časopisov. Existujú diéty (ktorá z nás ich nevyskúšala?) sľubujúce rýchly úbytok hmotnosti a často tak aj fungujú. Ale priznajme si, že po dosiahnutí vysnívanej hmotnosti sa často vraciame k pôvodnému spôsobu stravovania, čo znamená vyvoláva jojo efekt. Naše telo je vďaka evolúcii pripravené čeliť obdobiam nedostatku potravy, redukuje spotrebu energie a začne využívať potravu efektívne.
Kto schudne 10 kilogramov, stratí v priemere 7 kg tuku a 3 kilá svalovej hmoty. Ak po diéte začneme prijímať opäť rovnaké množstvo kalórií ako predtým, má to za následok vytváranie tukových zásob, pretože telo sa správa k využívaniu potravy efektívnejšie. Naše zhodené kilá sa nám tak postupne vrátia ale často pribudnú aj ďalšie nechcené navyše.
Časté diéty môžu okrem toho viesť k nutkavej kontrole vlastnej hmotnosti. Nepomáhajú nám ani časopisy, ktoré nám ponúkajú spoločenský uznávaný ideál krásy, čo môže mať za následok vznik porúch prijímania potravy.
Odborníci tvrdia, že ak sa niekto cíti nešťastne pre svoj zovňajšok, mal by navštíviť terapeuta.
Rizikovou skupinou sa stávajú najmä deti a dorast, ktoré hľadajú svoj vzor a nachádzajú ho často práve na stránkach časopisov, na internete v televízii. K nesprávnemu spôsobu stravovania u detí však veľmi často dopomáhajú rodičia, ktorí pracujú a nemajú čas na nákupy a prípravu jedla. Konzumuje sa hotová strava, vytrácajú sa spoločné rodinné obedy alebo večere.
BMI
Našim najväčším postrachom sa stal BMI index. Vzorec, ktorý zdanlivo určuje kedy je už človek obézny. BMI je jednoduchý nástroj, ktorý neberie do úvahy rozdiely v telesnej stavbe ani etnické zvláštnosti. V tejto súvislosti ma napadol jeden slovenský denník, ktorý uverejnil na svojich stránkach obrys ideálneho ženského pozadia v sede. Moja kamarátka – matka dvoch detí s veľkosťou pozadia asi 27 sa do obrysu tesne zmestila. Viem si predstaviť aký chaos v ženách takto prezentovaný „ideál“ spôsobil.
Byť štíhly je určite zdravé, ale diéty môžu mať vedľajšie účinky ako napr. znížený prísun vitamínov výživných látok. Výkyvy hmotnosti v nemalej miere zaťažujú organizmus a výrazne pôsobia na psychiku jedinca.
Žiadne diéty ani tabletky na chudnutie nám nepomôžu, ak sa nebudeme sami snažiť zmeniť svoj životný štýl. Vždy zostanú len barličkami namiesto toho, aby sme dokázali kráčať sami bez pomoci.
Zdroj. Použitá literatúra u autorky
Janka Sviteková