Súd na východe Argentíny poslal na doživotie do väzenia devätnásťročné dievča, ktorá vlani dvoma výstrelmi z pištole zabila svojho priateľa. Podľa miestnych médií ide o najmladšiu ženu, ktorá bola v histórii krajiny odsúdená na taký trest. Trest pre Nahire Galarzovú, ktorý zatiaľ nie je právoplatný, vyvolal na sociálnych sieťach vlnu búrlivých reakcií.
Súd v argentínskom meste Gualeguaychu zdôvodnil svoj verdikt okrem iného tým, že obžaloba vyvrátila tézu obhajoby o náhodných výstreloch. Rovnako sa počas súdneho pojednávania preukázalo, že dievča malo s chlapcom vzťah. Obhajoba sa tiež snažila súd presvedčiť, že dievčina bola terčom násilia zo strany zavraždeného. Podľa denníka Clarín to ale bolo naopak.
Výstrely padli nešťastnou náhodou?
Galarza zastrelila Fernanda Pastorizza (20) vlani v decembri na ulici neďaleko svojho bydliska dvoma výstrelmi z pištole, ktorá patrila jej otcovi-policajtovi. Po čine dievča odišla domov. Keď si pre ňu nasledujúci deň polícia prišla, k činu sa priznala. Tvrdila však, že pištoľ zobral Pastorizzo a že výstrely padli nešťastnou náhodou.
Ak obhajoba neuspeje na odvolacom súde, bude môcť byť dievča z väzenia prepustená až po 35 rokoch, teda až bude mať 54 rokov.
V miestnych médiách i na sociálnych sieťach vyvolal prípad početné reakcie. Niektorí kritizovali napríklad to, že sa kauza nazýva podľa dievčaťa „prípad Nahir Galarza“, a nie podľa obete, ako to zvyčajne býva v prípadoch zabitia žien mužmi. Kritikom sa nepáči ani to, že dievča dostalo doživotie, zatiaľ čo niektorí muži za zabitie žien dostali nižšie tresty.
„Za vraždu Meliny Romer, Joel Fernández dostal 13 rokov, pretože žili v ‘špatných rodinných pomeroch’. Pritom obeť znásilnili, zdrogovali a potom zavraždili a hodili do potoka,“ napísala jedna z dievčat na sociálnej sieti Twitter.
„Mne sa zdá trest doživotie pre Nahir skvelý, uvidíme, či teraz urobia to isté s machistami, ktorí zabíjajú každý deň jednu ženu,“ komentovala verdikt na Twitteri ďalšie dievča.
Regionálne politička Carolina Pipar považuje verdikt za „exemplárny“, násilie sa podľa nej musia trestať, nech je jeho páchateľom ktokoľvek.