Ko Jong-sok sa rozhovorila o čase, keď sa o malého synovca starala. Jeho cesta do čela KĽDR vraj začala ôsmymi narodeninami.
Ko Jong-sok s manželom, ktorého jej kedysi osobne vybral otec dnešnej hlavy štátu Kim Čong-il, žijú neďaleko amerického New Yorku a o svojej minulosti príliš nehovoria. Americké úrady im poskytli azyl a úplne novú identitu. Pretože ich naviac tajná služba CIA vnímala ako cenné zdroje informácií, dostali od nej do začiatku 200 tisíc dolárov – v prepočte z roku 1998 asi 300 tisíc eur.
Svoje pôvodné mená i životný príbeh sa manželom podarilo tajiť dvadsať rokov. Vlani sa však Ko Jong-sok rozhodla prísť do Soulu a zažalovať kvôli ohováraniu troch utečencov z KĽDR. V médiách rozprávali, že Kim Čong-Unova teta trpí závislosťou na hazard a podstúpila plastickú operáciu.
Reportéri amerického denníka The Washington Post jej meno vďaka decembrového súdu odhalili. Zistili, že Ko Jong-sok žije svoj „americký sen“, vychovala tri deti a pustila sa do podnikania – s manželom prevádzkuje čistiareň. Severokorejka ich požiadala, aby kvôli deťom jej nové meno neprezrádzali. Pozvala ich však domov a nad rodinnými albumami spomínala na Kimové detstvo.
Osemročný Kim dostal uniformu, vojaci mu začali salutovať
Kim Čong-Unova teta uviedla, že sa vodca KĽDR narodil v roku 1984. Väčšina zdrojov pritom tvrdí, že prišiel na svet o rok skôr. Podľa Ko sa však narodil v tom istom roku ako jej prvý syn. „Vymieňali som im obom plienky,“ opisovala.
Už ako dieťa bol podľa nej malý Kim popudlivý a nenávidel, keď mal niekto iné názory alebo zvyky než on.
„Keď mu matka povedala, že by si mal prestať hrať a viac sa učiť, síce nefrflal, ale protestoval iným spôsobom. Trebárs začal držať hladovku,“ povedala novinárom Ko.
Potvrdila tiež, že Kim od detstva miluje basketbal a bol vášnivým fanúšikom Michaela Jordana.
O tom, že diktátora Kim Čong-ila vo funkcii hlavy štátu nahradí práve on, sa svet dozvedel až v roku 2010. V pchjongjangskom rodinnom sídle to však bolo jasné od Kim Čong-unových ôsmych narodenín, uviedla jeho teta. Pre chlapca vtedy rodina usporiadala veľkú párty, počas ktorej dostal generálsku uniformu.
Od tej doby mu všetci severokórejskí vojaci vrátane skutočných generálov neustále preukazovali úctu. „Bolo nemožné, aby z neho vyrástol normálny človek, keď sa k nemu takto správali všetci ľudia v okolí,“ mieni Ko Jong-sok. Zároveň bolo od tej doby jasné, že Kim Čong-unovi dvaja starší bratia vládnuť nebudú.
Ko Jong-sok išla s malým Kimom do Švajčiarska, potom utiekla
Keď bolo Kim Čong-unovi aj jej najstaršiemu synovi dvanásť rokov, odišla s nimi Ko Jong-sok do Švajčiarska. Chlapci tam navštevovali medzinárodnú školu v Berne. Tou dobou sa však ukázalo, že jej milovaná sestra – manželka Kim Čong-ila a matka budúceho diktátora – trpela rakovinou prsníka v štádiu, keď už jej lekári nemohli pomôcť.
Ko sa bála, že by po sestrinej smrti už medzi Kimom nebola nielen v obľube, ale ani v bezpečí. Roku 1998 preto s manželom aj deťmi odišla na ambasádu USA v Berne, kde požiadala o azyl. Až v bezpečí americkej základne neďaleko Frankfurtu priznala, kto vlastne je. Práve v tej chvíli sa Washington dozvedel, kto bude Kim Čong-ilovým nástupcom. Alebo to tak aspoň líči Ko Jong-sok, americká tajna služba sa pre novinárov nevyjadrila.
Budúce roky ukázali, že sa Kimova teta zrejme rozhodla správne. Po jeho nástupe k moci sa v najvyšších poschodiach severokórejského režimu rozbehli tvrdé čistky, ktorých nezostali ušetrení ani jeho príbuzní.
Roku 2013 nechal popraviť za údajnú vlastizradu svojho strýka Čang Song-Tchéky, vtedy druhého najmocnejšieho muža v krajine. O osude jeho manželky Kim Kjong-hi sa dlhé mesiace špekulovalo. Juhokórejská médiá písali striedavo o poprave, samovražde, infarktu či dlhšej hospitalizácií. Posledná správa sa objavila v januári 2015. Niekdajší severokórejskí aparátnici vtedy po úteku z KĽDR uviedli, že Kim Čong-un nechal tetu otráviť.