Prokuratúra v talianskom Bolzane sa zaoberá súkromnými večierkami, ktoré ľudia údajne navštevujú, aby sa dobrovoľne nakazili koronavírusom. O fenoméne informovali lekárske úrady v Južnom Tirolsku, kde sa na týchto akciách podľa nich zúčastňujú hlavne mladí ľudia. Niekoľko účastníkov už skončilo v nemocnici a na jednotke intenzívnej starostlivosti, uviedla stanica Sky. Minulý týždeň jeden z hospitalizovaných zomrel.
Päťdesiatpäťročný Rakúšan, ktorý si pre koronavírus prišiel do severotalianskeho Bolzana, bol hospitalizovaný s ťažkým koronavírusom takmer ihneď po návrate späť do Rakúska. Svoj boj s koronavírusom prehral minulý týždeň, informoval oi server Independent.
V tirolských nemocniciach zároveň pribudli minimálne ďalší traja účastníci podobnej akcie, a to vrátane malého dieťaťa. „Dostali sme viac ako jeden tip od doktorov pacientov, ktorí sa priznali k dobrovoľnej nákaze,“ povedal k veci hlavný koordinátor proticovidovej jednotky v Bolzane Patrick Franzoni.
Tvrdý lockdown v Rakúsku! U susedov zavedú povinné očkovanie!
Risk kvôli certifikátu
Podľa lekárov sa ľudia chcú nakaziť koronavírusom, aby získali protilátky a potvrdenie do covidového certifikátu. To je možné dostať po dobu do 180 dní od uzdravenia z choroby. Ďalšími možnosťami je sa nechať naočkovať alebo mať negatívny test. Covidový certifikát je v Taliansku nevyhnutný napríklad na vstup na pracovisko, do barov či posilňovní.
Juhotirolský zástupca regionálneho koordinátora reakcie na epidémiu covidu-19 Patrick Franzoni uviedol, že zdravotnícke úrady už zaznamenali niekoľko prípadov, keď sa ľudia nakazili na týchto stretnutiach. „V uzavretej miestnosti, kde je pozitívna osoba s variantom koronaviru delta, sa ľahko nakazí päť až desať ľudí,“ uviedol Franzoni.
„Nechcem umrieť, mami!“ Dvadsaťročné dievča plná života prehralo boj s ťažkým priebehom covidu
O dobrovoľný prenos nákazy sa podľa neho pokúšajú predovšetkým mladší ľudia, ktorí podceňujú nebezpečnosť choroby covid-19. „Mnohí si myslia, že je to taká chrípka. Ale popravde povedané dopady môžu byť dlhodobé a mladí tiež môžu skončiť v márnici,“ uviedol Franzoni.
Podľa úradov je medzi obyvateľmi Južného Tirolska výrazne menší záujem o očkovanie. Zaočkovanosť v regióne na hranici s Rakúskom je o viac ako desať percentuálnych bodov nižšia ako vo zvyšku Talianska. Dokončené očkovanie proti covidu-19 majú takmer tri štvrtiny Talianov.