„Sestry sa vôbec neobávajú, že by si nenašli robotu,“ uviedla šéfka sesterských odborov Monika Kavecká. Už dva mesiace dostávajú ponuky práce z rôznych krajín. Najviac ponúk, na ktoré zrejme bude kvôli neexistencii jazykovej bariéry reagovať veľa sestier, prichádza z Českej republiky.
„Sme presvedčené, že v diskusii môžeme nájsť riešenie súčasného krízového stavu. Sme pripravené vyjednávať a dohodnúť sa na kompromisnom riešení. Nechceme ho v tejto chvíli konkretizovať, ale máme ho pripravené pre potreby rokovania,“ povedala predsedníčka sesterských odborov Monika Kavecká.
Z Fakultnej nemocnice v Trnave už odišlo 56 sestier a pôrodných asistentiek, do konca februára chce odísť ďalších deväť. Nemocnica zatiaľ prijala šestnásť nových sestier, takže dnes ich chýba štyridsať. Najviac výpovedí bolo z kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny, gynekologicko – pôrodníckej kliniky a neurologického oddelenia. Hľadať ich chcú pomocou inzerátov, ale aj v spolupráci s úradom práce. Vedenie nezatvára dvere ani pred sestrami, ktoré odišli.
„Žiadna dráma sa nedeje. Takúto situáciu poznáme z letných prázdnin či vianočných sviatkov. Zároveň intenzívne pracujeme na tom, aby sme naše stavy sestier doplnili, sme v kontakte s úradom práce i ďalšími inštitúciami,“ povedal hovorca nemocnice pre TASR.
Žilinský samosprávny kraj je zriaďovateľom štyroch nemocníc – v Čadci, Trstenej, Dolnom Kubíne a Liptovskom Mikuláši. Výpovede v nich podalo celkom 22 sestier, z toho v Kysuckej nemocnici jedna.
V žilinskej fakultnej nemocnici: Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM) a niektoré jednotky intenzívnej starostlivosti v žilinskej fakultnej nemocnici nie sú personálne správne zabezpečené a teda nie sú pre pacientov dostatočne bezpečné.V nemocnici od pondelka už nepracuje 175 z približne šesťsto sestier. Situáciu zhodnotili ako vážnu. Žilinská nemocnica prestáva byť plne funkčná.
Nemocnica ešte v nedeľu popoludní uviedla, že nemocnica bude fungovať v normálnom režime a prerušená nebude ani činnosť OAIM.