Tabletky na srdce, chrbát, kĺby, na dobrú náladu, na potenciu. Dokonca aj keď potrebujeme doplniť vitamín, nezakusneme sa do pomaranča, ale prehltneme prášok. Vieme si vôbec predstaviť život bez piluliek?

lieky-vitaminy-pirule
foto: pixabay

    Ženy zobú viac ako muži

Počas nedávneho Európskeho výberového zisťovania o zdraví na Slovensku užívalo predpísané lieky 60,5% žien, mužov len 48,8%. (S vekom sa rozdiel medzi oboma pohlaviami zmenšuje.)

Čo sa týka nepredpísaných liekov, sú rozdiely ešte výraznejšie – vitamíny, potravinové doplnky a pod. Užíva 37% mužov a 55% žien. Najviac je rozdiel poznať vo veku 25 až 34 rokov.

    Najviac za lieky minú Američania

Vychádza to na 947 USD na osobu. V rámci členských krajinách OECD nasleduje Kanada (692 USD na osobu), Grécko (677 USD na osobu), Írsko (662 USD na osobu), Belgicko (636 USD na osobu), Nemecko (627 USD na osobu) a Francúzsko (626 USD na osobu). Najnižšie výdavky majú v Mexiku (249 USD na osobu) či Dánsku (289 USD na osobu).

Nízke výdavky za lieky neznamenajú horšiu zdravotnú starostlivosť. Trebárs dánske zdravotníctva je na veľmi vysokej úrovni a Dáni patria medzi najzdravších občanov. A ako sú na tom Slováci? Niekde medzi so spotrebou za 350 USD na osobu.

    Placebo môže fungovať

Jeho účinok spočíva vo viere, že tabletka, ktorá neobsahuje žiadnu účinnú látku (väčšinou ide o cukrový cukrík), pomôže. Lenže placebo vážne môže v mnohých prípadoch pomôcť.

Štúdie ukázali, že vplyvom pozitívneho očakávania telo skutočne začne produkovať hormóny a látky, ktoré naozaj zníži bolesť, prispejú k pokoju, navodí spánok atp.

    Generiká

V súvislosti s cenami liekov sa veľa diskutuje o užívaní tzv. Generík. Tak sa nazývajú legálne kópie originálneho lieku čiže s rovnakou liečivou látkou. Tie vstupujú na trh s o 20 až 40% nižšou cenou než originálne prípravky.

Registráciu originálneho lieku predchádza zhruba desať rokov práce tímov vedcov a lekárov. Testujú sa pri tom tisícky látok a výskumy prídu na miliardy.