Doktor sa hanbil dávať ucho na ženské prsia, tak vynašiel stetoskop

1447

René Laennec bol francúzsky lekár a vynálezca, ktorý v 19. storočí prispel svetovej medicíne vynálezom stetoskopu. Nástroj, ktorý sa používa dodnes, vznikol vďaka lekárovej hanblivosti.

Laennec

Svoje štúdia medicíny začal René Théophile Hyacinthe Laennec (1781-1826) pod vedením svojho strýka na univerzite v Nantes. Neskôr začal svoju lekársku prax v nemocnici Hotel-Dieu v Nantes, kde si osvojil všetky základy starostlivosti o pacientoch. Následne sa premiestnil do Paríža, kde pracoval v laboratóriu slávneho chirurga a patológa Guillauma Dupuytrena. Čoskoro sa stal popredným francúzskym internistom.

Moderné princípy ošetrovania pacientov presadila Florence Nightigalová

Niekedy v tom čase Laennec vynašiel stetoskop. Jeho cieľom bolo vymyslieť niečo, aby nemusel prikladať svoje ucho na prsníky vznešených parížskych dám. Mravy boli vtedy iné a aj lekár mohol pociťovať rozpaky pri pohľade na nahú ženu, navyše keď sa jej mal dotýkať. Najprv jednoducho zroloval rolu papiera do trubičky a počúval srdce pacientok skrz túto trubičku. Zistil, že takto počuje srdce oveľa lepšie, než keď ho počúval jednoduchým uchom.

Laennec učí študentov

Neskôr vyvinul zdokonalenú verziu, ktorá bola vyrobená z dreva. Trubička merala 25 cm na dĺžku a mala 3,5 cm v priemere. Jeho slávny stetoskop bol nahradený moderným fonendoskopom až na samom konci 19. storočia.

Stetoskop bol rýchlo prijatý lekármi vo Francúzsku aj v celej Európe. Laennec dlhé roky experimentoval a hľadal vhodný materiál i tvar stetoskopu. Keď vo svojich 45 rokoch umieral na tuberkulózu, povedal, že stetoskop je najväčšie dedičstvo, ktoré po sebe zanechal. Mal rozhodne pravdu.

Portréty hrôzy: Takto vyzerali pacienti najstrašnejšieho britského blázinca