Dovolenka nie je pre slabochov. Japonská vláda obmedzí smrtiaci workoholizmus

941

     Vysokoškolsky vzdelaná tridsaťšesťročná Eriko Sekigučiová by mala hľadať priateľa, randiť, plánovať nočný život v meste alebo dovolenku vo vzdialených oblastiach. Pracuje však v Japonsku, v krajine, kde je silne zakorenený workoholizmus. Často tak trávia v práci 14 hodín denne.

     V kancelárii býva kvôli rokovaní od skorého rána a po práci sa ešte stretáva s klientmi. Vlani si z 20 dní platenej dovolenky vybrala iba osem, z toho šesť, pretože bola chorá.

     Nikto iný si dovolenku nevyberá, hovorí Sekigučiová. Agentúra AP, ktorá jej príbeh zaznamenala, poznamenáva, že mladá žena bola tak zamestnaná, že aj jej rozhovor pre AP musel byť niekoľkokrát odložený, než sa jej podarilo uvoľniť z kancelárie.


Workoholizmus neznamená produktivitu

    Hoci je Japonsko známe tvrdou prácou, rovnako preslávené je tiež s neefektivitou a byrokraciou. Zamestnanci vysedávajú v práci v mene tímového ducha, ale ich výkon a produktivita diskutabilné.

     Odborníci sa domnievajú, že zákon je začiatkom zmeny. Uznávajú však, že korene tohto problému leží hlboko.

     Problém v Japonsku je v niektorých ohľadoch podobný so situáciou amerických zamestnancov. V USA však veľká časť zamestnancov nemá garantovanú platenú dovolenku. Ak platenú dovolenku majú, zvyčajne si ju vyberú takmer celú, dodala AP.