Drvivá väčšina Európanov dýcha nebezpečný vzduch, zistila štúdia

762

Vyplýva to z novo zverejnenej správy Európskej agentúry pre životné prostredie (EEA). Najviac je špinavý vzduch v Bulharsku, ani Slovensko si však nevedie príliš dobre.

„Kvalita ovzdušia predstavuje pre Európanov jednu z hlavných starostí,“ uviedol európsky komisár pre životné prostredie Janez Potočnik. Správa hodnotí kvalitu ovzdušia v Európe v období rokov 2002 až 2011. Európska únia však používa miernejšie hodnotenie ako Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Aj tak však denné prahové hodnoty EÚ pre jemné častice v roku 2011 prekročilo 22 európskych krajín vrátane Francúzska, Nemecka alebo Slovenkej republiky.
Mestom s najhorším vzduchom v Európe je podľa denníka The New York Times bulharský Pernik ležiaci asi 30 kilometrov juhozápadne od Sofie.

Podľa štúdie emisie niektorých škodlivých látok v Európe v posledných desaťročiach klesli. Hodnoty iných ale klesajú oveľa pomalšie vzhľadom k tomu, že sa zvýšil počet áut s dieselovými motormi a domácností, ktoré v snahe ušetriť miesto plynu kúria drevom.

Správa EEA tvrdí, že emisie oxidov síry, ktoré spôsobujú kyslý dážď, sa počas sledované dekády v EÚ znížili zhruba o polovicu a emisie oxidov dusíka o 27 percent. Predovšetkým krajiny pri Stredozemnom mori ako Taliansko a Španielsko sa ale ďalej stretávajú s veľkými hodnotami prízemného ozónu, ktorý ovplyvňuje poľnohospodársku produkciu.