V oblasti stavebníctva sa čoraz viac projektov realizuje technológiou 3D tlače, pretože sa jedná o lacnejší a rýchlejší spôsob výstavby. Stavebná spoločnosť CAZZ Technologies oznámila, že plánuje vybudovať prvý mrakodrap práve pomocou 3D tlačiarne. Vysoká budova bude stáť kde inde ako v centre Dubaja.
Dubajská stavebná firma Cazz Technologies predstavila svoje plány týkajúce sa prvého mrakodrapu vytlačeného v 3D tlačiarni.
„Keď sme premýšľali o zavedení 3D tlače, mali sme na mysli domy a nízkopodlažné budovy. Vývojári sa nás stále pýtali, či by bolo možné postaviť mrakodrap, ktorého časti by boli vytlačené v 3D tlačiarni. To nás viedlo k tomu, aby sme preskúmali, ako by sa dala táto technológia prispôsobiť pre vyššiu konštrukcie,“ povedal Chris Kelsey, riaditeľ spoločnosti Cazz pre Construction Week Online.
Spoločnosť disponuje obrovskými robotickými 3D tlačiarňami, vďaka ktorým môže postaviť aj architektonicky zložité budovy nevídanou rýchlosťou. Všetky základné konštrukčné prvky pre vysokú budovu môžu byť vytlačené 3D tlačiarňou. Aby bolo možné postaviť mrakodrap, systém bude zlúčený s existujúcimi žeriavmi, čo znamená, že nie je nutné vytvárať špeciálne žeriavy. Akékoľvek ďalšie konštrukčné prvky pre mrakodrap, ktorý nemôže byť vytlačený v 3D tlačiarni, budú dokončené tradičnými stavebnými metódami.
Hoci stavebná firma potvrdila, že plánuje postaviť mrakodrap pomocou 3D tlačiarne, stále neprezradila dátum začatia stavby.
Technológia 3D tlače má široké uplatnenie naprieč rôznymi oblasťami. Prevláda predovšetkým v lekárskom priemysle, kde sa používa na výrobu orgánov a ľudských buniek. Ale stále častejšie sa používa v oblasti bývania a stavebníctva, pretože realizácia projektov touto cestou je rýchla a menej nákladná.
Iné stavebné firmy už použili 3D tlač na vybudovanie stavieb, napríklad v Číne vznikol dom odolný aj voči zemetraseniu či v San Franciscu vyrobili dom 3D tlačiarňou počas 24 hodín.