Dve nevesty ISIS sa aj s 13 deťmi sa vrátili do Španielska! Ženám hrozí väzenie

663

Do Španielska v pondelok večer repatriovali zo Sýrie dve manželky bývalých bojovníkov teroristickej organizácie Islamský štát (ISIS). Tieto dve Španielky, ktoré sa do vlasti vrátili s 13 deťmi, sú podozrivé zo spolupráce s teroristickou organizáciou, za čo im hrozí až päť rokov väzenia. Ženy tvrdia, že sú nevinné a že išli za svojimi manželmi bez toho, aby vedeli, k akej organizácii patria. Obhajujú sa aj tým, že sa nepodieľali na bojoch ani teroristických činoch, informujú španielske médiá.

Yolanda Martínezová priletela zo Sýrie so štyrmi deťmi a jej manžel zostáva v sýrskom väzení. Luna Fernándezová, ktorá pricestovala s deviatimi deťmi, je vdova, jej manžel, člen ISIS, zomrel v bojoch v Sýrii. Obe ženy sú teraz vo väzbe a zrejme v stredu by mali predstúpiť v Madride pred súd, ktorý sa zaoberá závažnými trestnými činmi, ako je terorizmus. Ich detí sa ujali sociálne úrady a v budúcnosti by mohli byť zverené do starostlivosti rodinám týchto dvoch Španielok, ktoré už tri roky viedli právnu a mediálnu bitku za návrat svojich príbuzných zo Sýrie.

Predstavuje hrozbu pre spoločnosť, odkázal súd nevesta ISIS. Prišla o poslednú nádej, domov sa vrátiť nesmie. 

Obe ženy, s ktorých repatriáciou pomohli španielskej vláde Spojené štáty, boli doteraz v tábore Rúdž na severovýchode Sýrie, ktorý je rovnako ako ďalší tábor Al-Húl pod správou sýrskych kurdských milícií. V oboch je teraz okolo 56.000 ľudí, prevažná väčšina sú ženy a deti bývalých bojovníkov ISIS. Zhruba polovica z nich sú Iračania, je tam aj asi 18.000 Sýrčanov, z ktorých niekoľko tisíc ich má ešte druhé občianstvo. Zdržiava sa tam aj mnoho občanov európskych krajín.

Zajatkyňa ISIS opísala umieranie žien v garážach i kruté znásilňovanie dievčat

Západné krajiny dlho odmietali svojich občanov z týchto táborov prijať z bezpečnostných dôvodov, obávali sa, že sa dospelí nevzdali radikálnych postojov a budú ich šíriť po návrate do Európy. Po nátlaku médií a humanitárnych organizácií sa tempo repatriácie zrýchlilo a vlani bolo doteraz najvyššie. Zatiaľ čo v roku 2020 bolo repatriovaných 281 osôb, rok nato to bolo 324 ľudí a vlani viac ako päťsto. Vlani sa zo Sýrie vrátilo najviac žien a detí do Francúzska (100), vyše 50 ich repatriovali do Nemecka.

Súd za 10 minút poslal na smrť cez 40 stúpenkýň ISIS

Radikáli z ISIS začali v roku 2014 zaberať rozsiahle oblasti v Iraku a Sýrii a na dobytých územiach potom násilím presadzovali svoj prísny výklad islamského práva šaría. V istom čase ovládali skoro polovicu Sýrie a asi tretinu Iraku. K ich rozmachu prispela občianska vojna v Sýrii. V Iraku bol Islamský štát územne porazený v roku 2017, v Sýrii v marci 2019. V oboch krajinách ale stále má menšie bunky, ktoré naďalej páchajú útoky. Odnože IS pôsobia aj v ďalších štátoch, atentáty vykonávajú napríklad v Afganistane či v niektorých afrických krajinách.