Ako osemdesiat ročný Nuon Chea, tak o päť rokov mladší Khieu Samphan vinu popierajú. V minulosti pred súdom vyhlasovali, že konali v záujme Kambodže a jej ochrany pred útočníkmi a že o masovom zabíjaní ľudí nevedeli.
Za ich vlády bolo v Kambodži zabitých alebo zomrelo v dôsledku hladomoru najmenej 1,7 milióna ľudí. Informovala o tom agentúra AP.
Po vynesení rozsudku ani jeden z odsúdených neprejavili najmenší náznak emócií, napísala agentúra AFP. Ich obhajcovia však vyhlásili, že sa proti rozsudku odvolajú. „Voči môjmu klientovi je to nespravodlivé. Nič nevedel a žiadny z tých zločinov nespáchal,“ povedal Son Arun, ktorého mandantom je Nuon Chea.
Časť tých, ktorí režim Červených Khmérov prežili, sa zhromaždila pred súdnou sieňou a vynesenie rozsudku uvítali potleskom. Mnohí mali slzy v očiach. „Nikdy nezabudnem na to utrpenie,“ povedal novinárom jeden z prítomných. „Dnešný verdikt je pre mňa ale veľkou úľavou. Je to víťazstvo a historický deň pre všetkých Kambodžanov,“ dodal muž, ktorému je teraz 70 rokov.’
Organizácie bojujúce za ochranu ľudských práv Amnesty International verdikt súdu označila za „kľúčový krok k spravodlivosti“. Upozornila ale na „znepokojujúce“ prekážky, s ktorými sa súd potýkal. Vysokí vládni predstavitelia údajne odmietli poskytnúť dôkazy, existujú tiež obvinenia z politických zásahov do procesu.