„Nie veľmi sa mi pozdáva takáto predstava,“ uviedol na dnešnej mimoriadnej tlačovej konferencii.
O možnom uvalení sankcií dnes bude rokovať Bezpečnostná rada OSN, na rovnakých opatreniach sa chcú dohodnúť aj členské štáty Európskej únie.
V hre je viacero alternatív. Dzurinda sa zamyslel nad tým, že v súčasnej turbulentnej a nečitateľnej atmosfére v Líbyi sa dá pomerne ťažko určiť, koho by dané sankcie zasiahli a o aký druh by malo ísť. Minister sa zasadzuje za principiálnosť a trpezlivosť v postojoch SR.
„Každý proces si vyžaduje svoju postupnosť a dnes je absolútnou prioritou zabezpečiť maximálnu mieru bezpečnosti pre občanov SR a EÚ,“ upozornil s tým, že principiálnosť slovenského postoja nespochybňuje principiálnosť ďalších krokov, ktoré sa budú neskôr prijímať na medzinárodnej úrovni.
Podľa neho je dôležité naďalej vyvíjať na Kaddáfího režim tlak demokratického sveta, aby sa čo najskôr zastavilo krviprelievanie, ktoré nahradí dialóg.
„Stále je priestor na to, aby si Kaddáfí a jeho režim uvedomili, že násilie k ničomu dobrému nepovedie,“ konštatoval. Šéf slovenskej diplomacie považuje tento apel na zastavenie násilia, ako aj dialóg všetkých zainteresovaných strán za najlepšie východisko nielen pre samotných Líbyjčanov, ale aj pre celý región a svet.
Na margo otázky riešenia prívalu utečencov z krajín severnej Afriky Dzurinda reagoval, že Slovensko sa pridá k požiadavke navýšenia finančných prostriedkov. Musí však ísť vyslovene o politických utečencov. Ani v tejto otázke by sa nechcel unáhliť.
„Je potrebné počkať. Potenciálna hrozba tu je a musíme byť o krok vpredu, ale je nesmierne dôležité, aký druh migrácie budeme riešiť,“ upozornil.
Po rokovaní ministrov vnútra EÚ Daniel Lipšic avizoval, že Slovensko nepodporí scenár zdieľania zodpovednosti za prípadný príval utečencov z krajín severnej Afriky.
„To znamená, že k žiadnemu presunu migrantov medzi členskými krajinami Európskej únie nedôjde,“ uviedol, čím reagoval na hlasy silnejúce najmä z Talianska, ktoré sa obáva exodu státisícov prenasledovaných občanov Líbye v prípade, pokiaľ by sa vnútropolitická situácia v krajine začala zhoršovať.