Informovala o tom tlačová agentúra AP.
Predpokladá sa, že vo väzení na okraji Káhiry strážcovia usmrtili najmenej 65 ľudí, povedal aktivista Husám Bahgat s odvolaním sa na svedectvá väzňov a ich príbuzných.
Tisícky väzňov po celom Egypte údajne ušli alebo sa dostali na slobodu krátko po tom, ako sa 25. januára zdvihol odpor voči dlhoročnému egyptskému prezidentovi Husnímu Mubarakovi.
Egyptskí aktivisti sa stále snažia dať dohromady informácie o tom, čo sa stalo vo väzniciach. Nepokoje vo väzenskom zariadení v Káhire vypukli tri dni po začiatku demonštrácií. Keď sa niektorí väzni pokúsili utiecť, strážcovia reagovali použitím sily.
Podľa Bahgatových slov strieľali strážcovia dookola zo strážnych veží „v snahe usmrtiť toľko ľudí, koľko sa len dalo“, a nie so zámerom zabrániť chaosu, ako to určuje zákon o väzniciach.
Po násilí, pri ktorom bol zabitý vyššie postavený dôstojník, nasledovali tri dni zabíjania väzňov akoby z pomsty, povedal Bahgat. Dodal, že potom vo väzení týždeň nebola voda ani elektrina. Aktivista podal žalobu u prokurátora.
Egyptský bloger Wáil Abbás umiestnil na internet zvukové záznamy, ktoré boli podľa jeho slov telefonátmi s väzňami a ich príbuznými. Jeden z väzňov mal hovoriť z mobilného telefónu, ktorý mu prepašovali do cely.
Okrem správ egyptských obhajcov ľudských práv informovala o dianí v Egypte aj v New Yorku sídliaca organizácia na ochranu ľudských práv Human Rights Watch (HRW).
Podľa HRW bolo najmenej 119 účastníkov protestov svojvoľne zadržaných egyptskými jednotkami po tom, ako na uliciach egyptských miest 28. januára rozmiestnili príslušníkov armády.
Medzi zadržanými boli tiež aktivisti bojujúci za ľudské práva. Mnohých z nich medzitým prepustili, vrátane 62 Egypťanov a zahraničných novinárov. V prípade piatich osôb HRW zadokumentovala zlé zaobchádzanie, bitku a použitie elektrických šokov.