CEO spoločností Tesla a SpaceX chce implantovať malé mikropočítače do ľudského mozgu. Elon Musk sa nezameriava len na výrobu elektromobilov a kolonizáciu Marsu. Dokonca chce prepojiť umelú inteligenciu s ľudskými mozgami, aby pomohol ľuďom udržať krok s technológiou.
Elon Musk založil spoločnosť Neuralink zaoberajúca sa oblastí technológie, ktorú sám nazval ako „neural lácie“. Spoločnosť bude implantovať drobné mikropočítače do mozgu, prostredníctvom ktorých by sa dali nahrávať a sťahovať myšlienky. Ľudia by tak mohli komunikovať s počítačom bez použitia klávesnice a myši.
Elon Musk sa odmietol k založenej spoločnosti vyjadrovať. Avšak Max Hodak, člen zakladajúceho tímu, potvrdil existenciu spoločnosti. Neuralink je v embryonálnej fáze, a preto odmietol poskytnúť ďalšie podrobnosti. Max Hodak predtým založil startup Transcriptic, ktorý poskytuje služby robotického laboratória cez internet.
Elon Musk je štyridsaťpäťročný podnikateľ, ktorý venuje svoj čas spoločnostiam Tesla a SpaceX. Tiež vymyslel vysokorýchlostný dopravný prostriedok s názvom Hyperloop. A ešte si našiel čas na neurovedu, pričom plánuje vyvinúť lebečný počítač na liečbu neriešiteľných ochorení mozgu. O týchto plánoch hovoril už v minulom roku v máji na konferencii Code Conference. V auguste na Twitteri prezradil, že v neural lace robí pokroky, a v januári informoval o tom, že sa blíži oznámenia.
Spoločnosť Neuralink, ktorá sa má zaoberať lekárskymi výskumami, bola založená už v minulom roku v júli v Kalifornii. Elon Musk chce výskum financovať výhradne z vlastných zdrojov, však prejednáva sa aj možná investícia od Founders Fund.
V posledných týždňoch Neuralink najal predných akademikov v tejto oblasti, medzi ktoré patrí Vanessa Tolosa, inžinierka v Lawrence Livermore National Laboratory a odborníčka na flexibilné elektródy, Philips Sabes, profesor na University of California v San Franciscu študujúci ovládanie pohybu mozgom, a Timothy Gardner, profesor na Bostonskej univerzite, ktorý je známy pre implantáciu drobných elektród do mozgov piniek za účelom štúdia ich spevu.
Hoci nie je presne jasné, aké produkty by mohla spoločnosť vyrábať, pravdepodobne sa bude jednať o pokročilé implantáty pre liečbu mozgových chorôb, ako sú epilepsia či depresie. A tým by Elon Musk nadviazal na jednoduchšie elektródy už používané na liečbu mozgových porúch, ako je Parkinsonova choroba.
Technológia čelí niekoľkým prekážkam. Vedci totiž musí nájsť bezpečnú a minimálne invazívnu cestu, ako elektródy do mozgu implantovať.