ENERGIA: Gazprom pokladá Južný prúd za svoj prestížny projekt

933

Analytik spoločnosti Trojka dialóg Valerij Nesterov uviedol, že ústupky Gazpromu sú vážne, ale niečo podobné už získali aj Maďarsko a Rakúsko.
      Nesterov upozornil aj na to, že Európa bude potrebovať menej zemného plynu, než sa v nedávnej minulosti prognózovalo. V roku 2020 jej bude potrebovať 570 miliárd kubických metrov (m3) a v roku 2030 asi 590 miliárd m3. V Gazprome sa predpokladala o 10 rokov európska spotreba na úrovni 630 miliárd a v roku 2030 asi 740 miliárd m3.
      Aj keď bude treba v dohľadnej budúcnosti zemného plynu na európskom trhu menej, hlavná otázka zostáva – kto bude jeho dodávateľom? Ak Severný prúd cez Baltické more spolu s potrubím cez Ukrajinu bude zárukou stabilných dodávok do Európy, Južný prúd bude riešiť inú úlohu – vytesniť konkurenciu Gazpromu z trhu, napríklad projekt Nabucco. Ak by Turecko neprijalo ruskú ponuku, Gazprom môže realizovať variant so znovu spriatelenou Ukrajinou, uviedol Nesterov.
      Ide vraj o rozumný variant, hoci v minulosti sa o ňom veľa nediskutovalo.
      Už aj plynovody, ktoré sú v prevádzke, majú dostatočnú kapacitu na to, aby do Európy prepravovali takmer všetok turkménsky plyn, ktorý by mal byť základom diverzifikácie energetického trhu. Sprevádzkovanie Južného prúdu zabráni realizácii akýchkoľvek iných projektov – z hľadiska účelnosti a praktickosti. Plyn bude tiecť v potrubiach, ktoré bude mať pod kontrolou Gazprom.
      Informovala o tom ruská televízna stanica Vesti na svojej internetovej stránke.