„Keď sa pri hraničnom priechode v (bulharskej) Kapikule objavilo 50 000 utečencov, volali ste o pomoc. Začali ste sa pýtať sami seba, Čo urobíme, keď Turecko otvorí hranice’. Počúvajte ma pozorne. Ak pôjdete ešte ďalej, tie hranice sa otvoria, dobre si to zapíšte,“ povedal Erdogan v prejave v Istanbule.
Hovorca úradu nemeckej kancelárky Ulrike Demmerová povedala, že dohoda medzi Tureckom a EÚ je považovaná za „spoločný úspech“ a že udržanie dohody je v „záujme všetkých zúčastnených“.
Hovorca nemeckého ministerstva zahraničia Sawsan Cheblioví vyhlásil, že je v záujme oboch strán riadiť sa dohodou. „Ak sa pozrieme na fakty, potom obe strany dohodu dodržiavajú a my dúfame, že to tak zostane, pretože je to v záujme oboch strán,“ povedala.
Turecký vicepremiér Numan Kurtulmuş kritiku rozšíril aj na OSN, keď v Londýne povedal, že OSN a iné medzinárodné organizácie prestali byť schopné riešiť svetové problémy. Uistil tiež, že Turecko nemení svoju zahraničnú politiku a že sa ďalej bude riadiť svojimi národnými záujmami.