EÚ: Slováci takmer najviac z obyvateľov únie ovládajú cudzí jazyk

608

Zo Slovákov uviedlo 44,3 percent, že disponujú excelentnými vedomosťami cudzieho jazyka, ktorým je pre nich čeština, vyplýva to z výskumu európskeho štatistického úradu Eurostat.
Od Slovákov sú lepší len Lotyši (54,7 percent ovláda výborne ruštinu), ale najväčšiu váhu má zrejme slovinský výsledok, kde 45,4 percent ľudí uviedlo, že nemá takmer žiadny problém s angličtinou. Zaujímavosťou prieskumu je aj to, že kým Slováci si češtinu mohli zaradiť ako cudzí jazyk, Česi od hodnotenia svojej slovenčiny museli upustiť. Aj preto sa umiestnili spolu s Francúzmi, Maďarmi, Rumunmi, Poliakmi, Talianmi, Bulharmi a Britmi v tretej tretine rebríčka. „Cudzojazyčný analfabetizmus“ je rozšírený najmä v Rumunsku (75 percent), Maďarsku (74,8 percent) a Portugalsku (51,3 %).
Štatistika, ktorá spracovala zozbierané údaje z roku 2008, hovorí aj o tom, že na prevažnej väčšine škôl v EÚ sa študenti a žiaci učia cudzí jazyk – v priemere je to na základných školách 76 percent a 83 percent na stredných školách. Slovensko v tomto ukazovateli zaostáva za priemerom najmä na úrovni základných škôl – len na 45 percentách sa vyučuje, kým u stredných je to 98 percent. V oboch prípadoch je najpopulárnejšia angličtina. Druhý jazyk, ktorým je na Slovensku prevažne nemčina sa učí na piatich percentách základných a 69 percentách stredných škôl.
Lídrami sú Švédi, kde je prítomná angličtina na každej základnej i každej strednej škole, takmer na všetkých v Taliansku, Španielsku, na druhej strane sú Íri (najmä francúzština len na troch percentách základných a 58 percentách stredných škôl).