Expremierka sa cíti spoluzodpovedná za pád vlády

427

 Všetci z môjho okolia mi vyčítajú, že permanentne opakujem svoju spoluzodpovednosť, ale ja to robím práve preto,“ povedala Radičová.
Za svoju chybu považuje fakt, že nepresvedčila Smer, aby svoje vecné rozhodnutie podporiť hlasovanie za eurotémy realizoval pri hlasovaní. „V Spolkovej republike Nemecko opozícia zahlasovala za toto riešenie. Tu Fico uprednostnil výmenu vlády na téme, kde vecne so mnou súhlasil. Keď bola taká silná potreba Smeru prevziať moc a tento moment a fakt si niektorí koaliční partneri neuvedomili v plnej nahote, moje možnosti ďalšieho vyjednávania boli uzavreté. Napokon vývoj ukázal, že spoločné rozhodnutia na úrovni eurozóny a EÚ sú pre nás potrebné ako soľ,“ zdôraznila.
Radičová po marcových predčasných parlamentných voľbách z politiky odišla. „Sedem rokov vo vrcholovej politike, sedem rokov mnohých riešení, rozhodnutí, či už z postu ministerky práce, sociálnych vecí a rodiny a dodnes mám na stene hlasovanie naprieč politickým spektrom o zákone o sociálnom poistení … Vyvoláva mi to pokoj v duši,“ povedala, pričom pripomenula aj spustenie najťažšej reformy na vnútornej scéne, reformy právneho štátu, popritom zlepšenie postavenia a mena Slovenskej republiky. „Je to príbeh, pod ktorý sa s hrdosťou podpíšem. Ale pre politickú scénu v Slovenskej republike si myslím, že je veľmi potrebné otvorene pomenovať spoluzodpovednosť i zodpovednosť za vývoj až po dnešok, pravdivo a otvorene predostrieť a predložiť riešenia, víziu pre Slovensko v 21. storočí,“ uviedla.
Za euroval a vyslovenie dôvery vláde z 124 prítomných poslancov pred rokom hlasovali všetci prítomní poslanci (55) za SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd, Martin Fecko zo skupiny Obyčajní ľudia. Poslanci za Smer-SD sa pred hlasovaním prezentovali, ale nehlasovali (60), čím zariadili uznášaniaschopnosť parlamentu. Proti boli členovia SNS a bývalí členovia tejto strany Anna Belousovová a Rudolf Pučík (9). Liberáli zo SaS ani traja poslanci z OĽ sa na hlasovaní nezúčastnili.