Dvaja najväčšie géniovia svojej doby Nikola Tesla a Albert Einstein sa mali pustiť na žiadosť námorníctva do pokusu zneviditeľniť vojenské plavidlo. Výsledok bol katastrofálny, avšak dodnes sa okolo toho vedie rad dohadov.
Začnime tým, že námorníctvo popiera, že v tedy k akémukoľvek podobnému experimentu vôbec došlo. K tomuto názoru sa prikláňa tiež veľká skupina historikov. Avšak na druhej strane je nemálo tých, ktorí tvrdia, že sa hrozný experiment skutočne odohral a vláda samozrejme len všetko tají. Takže sa pozrime, o čo presne išlo.
Námorníctvo malo veľkú snahu vyvinúť lode, ktoré by boli neviditeľné pre nepriateľské ďalekohľady. Niečo ako dnešné stealth technológie, avšak vtedy ešte podobné technológie neboli k dispozícii. Zato boli k dispozícii špičkoví vedci, ako napríklad Nikola Tesla a Albert Einstein. Tí už z povahy svojich špecializácii vsádzali na fyzikálne zákony a snažili sa využiť vlastnosti elektromagnetického poľa, ktoré by zakrivila svetelné lúče okolo lode. Tá by sa tak stala neviditeľná.
K testovacím účelom bola vybraná vojnová loď USS Eldridge a 22. júla 1943 sa ju podarilo vo filadelfskom prístave prakticky zneviditeľniť. Okolo torpédoborca sa vznášala hustá zelená hmla, v ktorej plavidlo úplne zmizlo. Výsledky boli povzbudivé a test sa mal opakovať napriek tomu, že si niektorí členovia posádky sťažovali na silné nevoľnosti. Tesla sa tiež údajne pohádal s vedúcim projektu Johnom von Neuman. Ten hodlal v experimente pokračovať, zatiaľ čo Tesla varoval pred nebezpečenstvom pre posádku. Experiment sa opakoval 28. októbra a tentoraz loď zmizla v oblaku zelenej hmly úplne. Podľa niektorých teórií sa ocitla asi o desať sekúnd späť v čase v prístave Norfolk vo Virgínii, ktorý je od Filadelfie vzdialený 320 km. Potom sa torpédoborec zrazu objavil späť vo filadelfskom prístave.
Posádka bola z časti šialená, niektorí boli dokonca zatavený priamo do trupu lode. Niekoľko ľudí sa vôbec nenašlo. Došlo na slová Nikolu Teslu, ktorý niečo podobné predpokladal? Ťažko povedať. Námorníctvo projekt ukončilo a v jeho archívoch o nich nie je jediná zmienka. Projekt je odkázaný do ríše ufolog a konšpirátorov, hoci existujú údajne aj listy samotného Einsteina, kde o experimente píše.
Všetko nám dnes príde príliš nereálne a fantastické na to, aby to mohla byť pravda. Ale Albert Einstein pracoval napríklad aj na jadrové bombe. Keby niekto ľuďom v roku 1944 povedal, že vedci zostrojuje bombu, ktorá zlikviduje celé mestá a zahubí státisíce ľudí, možno by si tiež klopali na čelo. Armáda by vtedy tiež všetko poprela.