Vyplýva to z najnovšej správy o vývoji sveta, ktorú Svetová banka (SB) uverejnila v nedeľu (10. 4.) vo Washingtone v súvislosti s jej jarným zasadnutím a rokovaním Medzinárodného menového fondu (MMF), ktoré sa uskutoční tento týždeň v americkom hlavnom meste.
V správe sa uvádza, že asi 1,5 miliardy ľudí žije v štátoch, v ktorých neustále dochádza k hrubým násilným činom, motivovaným politickými alebo zločineckými zámermi.
Deťom v nich hrozí dvojnásobne väčšie riziko, že nebudú mať dostatočnú výživu a že nedostanú ani elementárne vzdelanie. Uviedol to v súvislosti s predstavením správy prezident SB Robert Zoellick. Ako dodal, aby sa preťal kruh násilia a aby sa zamedzilo jeho vzniku, musia vlády vybudovať legitímnejšie, zodpovednejšie a akcieschopnejšie inštitúcie, ktoré poskytnú obyvateľom bezpečnosť, pracovné miesta a spoľahlivý právny systém.
Prieskumy v týchto krajinách ukázali, že nezamestnanosť je s veľkým náskokom hlavnou príčinou, prečo sa ľudia zapájajú do činnosti zločineckých bánd a prečo vstupujú do odbojových skupín. Najnovšie udalosti na Blízkom východe a v severnej Afrike ukázali, že vypuknutie násilia je oveľa pravdepodobnejšie, keď dôležitým celoštátnym inštitúciám chyba výkonnosť alebo legitimita.
Správa o vývoji vo svete vyzýva štátne spoločenstvo, aby viac podporovalo okrem iného programy rozvoja zamestnanosti, výstavbu fungujúcich policajných zborov a spoľahlivého justičného systému. Na podporu týchto cieľov sa musia preorientovať aj medzinárodné rozvojové organizácie, aby boli vyššie uvedené ciele zrejmejšie než doteraz.