FINANCIE: USA sú proti tomu, aby MMF poskytoval úvery nespoľahlivým krajinám

922

Legislatíva, ktorá bola schválená jednohlasne (94-0), prichádza v čase narastajúcich obáv z toho, že USA sa nepriamo podieľajú na záchrannom balíku pre Grécko. MMF by mal Aténam v rámci trojročného úverového programu poskytnúť až 40 miliárd USD (32,39 miliardy eur).
       Séria bezprecedentných záchranných programov na stabilizáciu finančného sektora a zmiernenie hospodárskej krízy v rokoch 2008 a 2009 rozhnevala mnohých Američanov. To je jeden z dôvodov, prečo sú zákonodarcovia neochotní poskytovať finančnú záchranu iným krajinám.
      Európski lídri sa okrem toho dohodli na založení stabilizačného fondu, ktorý má zabrániť preneseniu dlhovej krízy do ďalších krajín eurozóny. V dolárovom vyjadrení má hodnotu okolo 1 bilióna USD, pričom MMF by mal dať k dispozícii až 310 miliárd USD. Spojené štáty sú najväčším prispievateľom MMF a majú právo veta, takže môžu zablokovať rozhodnutie fondu. Toto právo však doteraz nikdy nevyužili.
      Legislatívu, ktorú v pondelok schválil americký Senát, predložil republikán John Cornyn. Podľa nej sa musí výkonný riaditeľ, ktorý zastupuje Spojené štáty vo Výkonnej rade MMF, rozhodnúť, aká je pravdepodobnosť, že krajina, ktorej dlh je vyšší než jej HDP, splatí MMF úver. Ak podľa riaditeľa bude splatenie úveru nepravdepodobné, musí hlasovať proti jeho poskytnutiu.