Za socíku udávali a prenasledovali ľudí a dnes majú nadštandardné výsluhové dôchodky. Malo by sa to zmeniť po vzore Maďarska, Nemecka a Poľska.
Poslanci OĽaNO-NOVA vyzývajú vládu aby sa výsluhové dôchodky pre bývalých príslušníkov štátnej bezpečnosti a ich zložiek plošne zdaniť o 50 percent.
Politickí väzni, ich manželky, manželia alebo ich vdovy a vdovci by zas mali dostať jednorazový finančný príspevok vo výške tisíc eur. To je zámer novely zákona o protikomunistickom odboji z dielne OĽaNO-NOVA, ktorý v pondelok predstavili poslanci hnutia na tlačovej konferencii v parlamente.
„Ak už títo bývalí eštebáci nie sú hnaní pred spravodlivosť, prestaňme ich dofinancovávať, kým ich politickí väzni prežívajú starobu v chudobe,“ vyzval Ján Budaj na schválenie novely.
Zdôraznil, že výsluhový dôchodok je inštitút, ktorý užívajú veteráni z vojen a misií. „Ľudia, ktorí nasadzovali životy pri ochrane pred živelnými katastrofami, alebo pomáhali odmínovať polia napríklad v Bosne,“ doplnil. Súčasný zákon podľa Budaja dáva na roveň týchto hrdinov aj bývalých „eštebákov“, ktorí za totality ubližovali ľuďom. To OĽaNO-NOVA odmieta a chce to novelou napraviť.
„Hlavným účelom návrhu zákona je ukončiť po 27 rokoch od Nežnej revolúcie nespravodlivý a neúctivý stav v demokratickej spoločnosti, kde tí, čo roky boli utláčateľmi a prenasledovali osoby, mučili ich a popierali základné ľudské práva, hlavne slobodu slova, poberajú vysoké výsluhové dôchodky a tí, čo rukami týchto osôb trpeli, majú nízke starobné dôchodky,“ vysvetľujú poslanci.
Poslanci poukazujú, že ak by návrh prešiel, Slovensko by sa pripojilo k iným krajinám, ktoré sa vyrovnali so svojou nedemokratickou minulosťou a siahli príslušníkom tajných služieb na ich výsluhové dôchodky alebo príplatky za služby v týchto tajných bezpečnostných zložkách. Ako príklady uvádzajú Nemecko, Maďarsko a Poľsko.