Francúzi protestovali proti prepúšťaniu.

852

Protest bol súčasťou celonárodných demonštrácií proti prepúšťaniu zo zamestnania v situácii, keď nezamestnanosť vo Francúzsku dosiahla najvyššiu úroveň od roku 1999 a hospodársky rast sa zastavil.

Odborový zväz CGT, jeden z dvoch najväčších vo krajine, zorganizoval v dnešný deň prvé celoštátne protesty, odkedy sa v máji ujal prezidentskej funkcie socialista Francois Hollande.

Polícia v Paríži zakročila po tom, ako sa približne tisíc demonštrantov, pokúsilo preniknúť cez bezpečnostný kordón chrániaci autosalón.

Medzi demonštrantami boli aj zamestnanci automobilky PSA Peugeot Citroen, ktorá ohlásila rozsiahle prepúšťanie. Niektorí z demonštrantov hádzali na policajtov vajcia a múku.

Nezamestnanosť vo Francúzsku prekročila 10 percent a počet ľudí bez práce tri milióny, čo je prvýkrát za uplynulých 13 rokov.

Predseda CGT Bernard Thibault vyhlásil, že sa nič nezmenilo za vlády Hollanda, ktorý sľuboval znížiť štátny deficit Francúzska a zachovať jeho hospodársky rast bez drastických opatrení dopadajúcich na občanov.

„Sme hlboko v kríze v dôsledku zlých politických reakcií, je to jednoduché,“ povedal Thibault vo francúzskej televízii.

„Ak väčšina zamestnancov hlasovala pre zmenu prezidenta, bolo to preto, že si želali zmenu ekonomickej a sociálnej politiky.“

Tisíce ľudí sa dnes podľa odhadov polície a odborov zúčastnili na protestných pochodoch v Lyone a juhofrancúzskom Marseille, protestné akcie sa však konali aj vo viacerých ďalších mestách.

Poslanci francúzskeho parlamentu dnes budú hlasovať o európskom fiškálnom pakte, ktorý zaväzuje ich krajinu, rovnako ako ďalšie štáty eurozóny, usilovať sa o vyrovnané verejné financie. Cieľom paktu je zastaviť dlhovú krízu, ktorá sužuje eurozónu už vyše dva roky.